Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

Nikon Coolpix S01 - Testy praktyczne

Nikon Coolpix S01-FULL-1Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 400, 4,1 mm, f/3,3, 1/20 s. Scenka bez lampy błyskowej wydaje się zbyt ciemna, ale mimo to, żaden fragment zdjęcia nie jest niedoświetlony; automat ustawił czułość ISO 400, co niestety przełożyło się na zauważalne zaszumienie zdjęcia.

Nikon Coolpix S01-FULL-2Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 200, 4,1 mm, f/3,3, 1/30 s. Zdjęcie z lampą błyskową jest lepiej doświetlone i w bardzo małych tylko fragmentach prześwietlone.

Nikon Coolpix S01-FULL-3Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 80, 4,1 mm, f/3,3, 1/60 s. Prześwietlona jedynie część nieba, ale po tej marce spodziewaliśmy się lepszych rezultatów, zwraca też uwagę zniekształcona perspektywa na krańcach kadru.

Nikon Coolpix S01-FULL-6Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

ISO 320, 12,3 mm, f/5,9, 1/60. Kadr z maksymalnym zoomem; niestety, dopóki oglądamy zdjęcie zmniejszone, nie jest źle i widocznym mankamentem jest tylko prześwietlone niebo, ale gdy obejrzymy fotografię w pełnej rozdzielczości na jaw wychodzą braki w detalach, na tyle duże, że niektóre fragmenty bardziej przypominają obraz impresjonisty niż fotografię mającą obrazować rzeczywistość.

 
 

Nikon Coolpix S01 niestety nie rejestruje wideo w Full HD, ale i tak biorąc pod uwagę średnie wyniki w przypadku zdjęć, wideo jest zupełnie przyzwoite.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.