Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Uśmiech proszę!

Marek Kowalski
Test aparatów kompaktowych do 1000 zł

Jaki aparat do 1000 zł wybrać? Jaki kompakt będzie najlepszy na wakacje?Współczesne aparaty kompaktowe to coś znacznie więcej niż tylko zwykłe cyfrowe "małpki". Dynamiczny rozwój elektroniki pozwolił wkomponować w te niewielkie urządzenia nie tylko funkcje stricte związane z fotografią, ale również np. z komunikacją (GPS, WiFi etc). Oczywiście dalej proces wykonania zdjęcia można w nich sprowadzić do wciśnięcia migawki bez martwienia się o pozostałe parametry, a automatyka aparatu powinna wygenerować odpowiednio naświetlone zdjęcie. Powinna, ale czy to robi? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz test porównawczy aparatów kompaktowych do 1000 zł.

1

Testowane produkty:

BenQ G1 - Funkcjonalność

BenQ G1 wyróżnia się. Ma ciekawe, klasyczne wzornictwo, jest też jedynym aparatem w naszym teście wyposażonym w uchylny ekran. Kolejną cechą sprawiającą, że wybija się on na tle konkurencji jest zastosowana optyka. Tajwański producent zdecydował się na zainstalowanie w tym modelu bardzo jasnego obiektywu (f/1,8). Krótkie wyjaśnienie czym jest jasność obiektywu i dlaczego ma duże znaczenie w fotografii. W dużym uproszczeniu wartości określające jasność obiektywu (owe f/z liczbą) określają stosunek światła padającego na obiektyw, do ilości, która ostatecznie trafia na element światłoczuły. Im więcej światła pada na element światłoczuły, tym mniejsze wymagania ma dany aparat jeżeli chodzi o odpowiednie doświetlenie sceny. Krótko: im jaśniejszy obiektyw, tym - teoretycznie - lepiej.

BenQ G1Oprócz obowiązkowego w tego typu aparatach kompaktowych trybu pełnej automatyki, aparat pozwala amatorowi fotografii cyfrowej poczuć również "smak" fotografii bardziej zaawansowanej, dzięki obecności trybu manualnego, czy trybów z preselekcją przysłony czy migawki. Oczywiście są również programy tematyczne.

Zabrakło wielu funkcji dostępnych w aparatach konkurencyjnych, np. łączności bezprzewodowej i licznych związanych z tym elementem funkcji udostępniania, modułu GPS, czy zaawansowanych funkcji edycyjnych. Z drugiej strony widać wyraźnie, że nie to było zamiarem producenta. BenQ nie planował stworzenia kolejnego "smart aparatu", lecz zbudował kompakt, który ma konkurować z klasycznymi aparatami kompaktowymi lepszych marek. Czy mu się udało? Design i parametry są naprawdę przyzwoite. Przejdźmy do zdjęć.

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Z tego zestawienia tylko TZ30!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.