Test porównawczy golarek męskich

Markowa, czy z "Biedronki", na sucho czy na mokro?

Marek Kowalski
Test porównawczy golarek męskich

Ogolona twarz lub zadbany, odpowiednio przystrzyżony zarost to wizytówka mężczyzny. Większość przedstawicieli płci "brzydkiej" wciąż korzysta z tradycyjnych maszynek ręcznych, a może jednak warto dać szansę technologii? Czy maszynki elektryczne potrafią wreszcie dorównać skutecznością tradycyjnej brzytwie i żyletce? Sprawdziliśmy to i, cóż - odpowiedź, jak w wielu tego typu przypadkach - nie jest jednoznaczna. Bo bardzo dużo zależy od tego, jaką maszynkę wybierzemy i jak jej będziemy używać.

4

Testowane produkty:

Braun 340s-4 Limited Edition

"Trzystaczterdziestka" to jedna z tańszych golarek w ofercie niemieckiej marki, jednak - przy cenie ok. 300 zł - i tak jest golarką kilkukrotnie droższą od najtańszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Czy urządzenie jest warte swojej ceny? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Opakowanie i zawartość

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Golarka Braun 340s-4 dotarła do naszej redakcji w opakowaniu sprzedażowym specjalnej, limitowanej edycji. Opakowanie na pierwszy rzut oka wygląda jak wykonane z kredowego papieru, ale po chwili okazuje się, że jest znacznie trwalsze i wykonane z tworzywa sztucznego. Wewnątrz pudełka znaleźliśmy drugie, mniejsze pudełko z golarką oraz dodatek, dzięki któremu opisywany zestaw stanowi produkt w edycji limitowanej.

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Specjalna, limitowana edycja golarki Braun została w stosunku do modelu bazowego wyposażona dodatkowo w kosmetyk marki Gillette. W dostarczonym do nas egzemplarzu znaleźliśmy energizująco-nawilżający krem po goleniu.

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Oprócz golarki i wspomnianego kosmetyku w zestawie znaleźliśmy ponadto zasilacz sieciowy, widoczną na zdjęciu stację dokująco-ładującą, szczoteczkę do czyszczenia golarki, plastikową nasadkę ochronną na głowicę golarki i uniemożliwiającą przypadkowe włączenie urządzenia oraz buteleczkę specjalnego oleju konserwującego głowicę golarki. Oczywiście w pudełku znajduje się również wielojęzyczna instrukcja (w tym również w języku polskim).

Pierwsze wrażenie

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Od strony wizualnej produkt Brauna nie powalił nas na kolana, ale też w żadnym razie nie rozczarował. Ta dość typowa golarka foliowa jest wykonana bardzo solidnie, zaprojektowana w stonowanej czarno-niebieskiej kolorystyce, która na pierwszy rzut oka może się wydawać nieco uboga i nudna, ale po bliższym przyjrzeniu się widać dbałość o detale. Zresztą nie sposób opierać się tylko na samym wyglądzie. Tego typu sprzętu raczej nie kupujemy wyłącznie po to, by cieszył oczy. Na zdjęciu widoczna jest tylna część golarki z charakterystycznym, wysuwanym panelem trymera. Zwracają uwagę charakterystyczne wyżłobienia po bokach urządzenia - znacznie ułatwiają one chwyt golarki, a fakt, że bok golarki został dodatkowo pokryty antypoślizgową powłoką możemy zaliczyć wyłącznie na plus.

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

W przedniej części golarki znacznie więcej metalizowanego niebieskiego koloru. Centralnie umieszczony przycisk aktywujący urządzenie jest łatwo dostępny, a dzięki temu, że został umieszczony w niewielkim zagłębieniu nie ma ryzyka, że przypadkowo wyłączymy maszynkę w trakcie golenia. Taki drobiazg, którego zalety ujawniają się podczas praktycznego zastosowania urządzenia. W dolnej części golarki umieszczone jest złącze zasilające. Golarkę można ładować podłączając ją bezpośrednio do dostarczonego w zestawie zasilacza lub odstawiając na podłączoną do zasilacza stację dokującą. Pomiędzy przyciskiem włącznika golarki a logo producenta znajduje się panel z diodami informującymi m.in. o stanie akumulatora urządzenia.

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Aby wysunąć trymer należy przycisnąć lekko widoczny przycisk i lekko wypchnąć trymer ponad głowicę golarki. Operację bez trudu można wykonać sprawnie jedną ręką, mało prawdopodobne by golarka wyśliznęła się z ręki, a brak różnego typu sprężyn i innych elementów ruchomych w module trymera będzie miał z pewnością wpływ na większą żywotność tej funkcji golarki. Po bokach głowicy golącej widoczne są wytłoczenia ułatwiające zdjęcie głowicy.

Braun Series 3 340s Limited Edition Gilette

Dwufoliowa kaseta testowanego produktu w pełnej okazałości. Golarka Brauna to produkt w pełni wodoodporny. Z tego sprzętu można korzystać również pod prysznicem.

Specyfikacja techniczna produktu
W poniższej tabeli zamieszczamy szczegółową specyfikację testowanej golarki

Kolorczarno-niebieski
Rodzaj urządzeniagolarka elektryczna
Rodzaj akumulatoraNiMh
Rodzaj systemu golącego system golący z folią
Czyszczenie elementu golącego na sucho (załączona szczoteczka) i na mokro (możliwość spłukiwania wodą)
Zastosowane technologieTriple Action Free Float System, SensoFoil, Wet&Dry, Foam&Gel
Dodatkowe funkcjewbudowany trymer
Załączone wyposażeniezasilacz sieciowy/ładowarka akumulatora, osłona na głowicę golarki, szczoteczka do czyszczenia, stacja ładująca, olejek do smarowania głowicy golarki, instrukcja obsługi,
Wyświetlaczdiodowy
Konstrukcjaobudowa z tworzyw sztucznych, częściowo powleczona powłoką antypoślizgową
Trymerwysuwany równolegle do głowicy golarki
Ostrzablok ostrzy tnących umieszczony pod folią golącą
Wskaźnik naładowaniaTak
Mycie pod bieżącą wodąTak
Zasilanie akumulatoroweTak
Automatyczne dostosowanie napięcia do 100-240 VTak
Wymienna folia tnącaTak
TrymerTak
Czas pracy45 min.
Szybkie naładowanie 5 min.
Golenie na mokroTak
Zasilanie siecioweNie
Możliwość ładowania w samochodzie Nie
Wskaźnik wymiany elementów golącychTak
Paski nawilżająceNie
Gwarancja producenta24 miesiące
Pobór mocy w trybie gotowości0 W
Liczba głowic/folii/ostrzy2 szt.
Golenie na suchoTak
Ruchome głowice/folie tnąceTak
Wskaźnik niskiego poziomu akumulatoraTak
Wskaźnik konieczności czyszczeniaNie
Tryb szybkiego ładowaniaTak
Pobór mocy maks.0 W
Maksymalna długość strzyżenia0 mm
Antypoślizgowy uchwytTak
Wodoodporność obudowyTak
Wskaźnik ładowania Tak
Wymienna głowica Tak
Stacja czyszcząco-odświeżającaNie
Zasilanie bateryjneNie
Minimalna długość strzyżenia 0 mm
Pełne naładowanie 60 min.

Testy praktyczne

Testy golarki Braun 340-s4 zaczęliśmy od naładowania golarki. Zgodnie z zaleceniem producenta urządzenie przed pierwszym uruchomieniem lub po dłuższym czasie nieużywania powinno być ładowane przez 4 godziny, później kolejne cykle ładowania są już znacznie krótsze i wynoszą około godziny. Warto zaznaczyć, że producent przewidział tzw. tryb szybkiego ładowania, w którym golarki można użyć już po pięciu minutach ładowania. Ilość dostarczonej w tym czasie energii wystarcza swobodnie na jedno golenie. Mało prawdopodobne, by podczas korzystania z golarki, po ogoleniu połowy twarzy urządzenie nagle się wyłączyło z powodu braku prądu. Nawet gdy podczas golenia zaświeci się czerwona dioda sygnalizująca wyczerpanie energii, to akumulator dysponuje odpowiednim zapasem na dokończenie golenia.

Golarki używaliśmy do golenia na sucho, jak i na mokro z dodatkiem żelu do golenia. Wrażenia? Pozytywne. Braun już od dłuższego czasu zachwala swój system foliowy OptiFoil, który z jednej strony ma zapewnić skuteczniejsze golenie w stosunku do starszych rozwiązań, a z drugiej ma mniej podrażniać skórę. Maszynki tej używaliśmy do golenia 3-4 dniowego równomiernego zarostu i rezultaty golenia, zarówno w przypadku użycia maszynki na sucho, jak i na mokro, w pełni nas zadowoliły. Dzięki ruchomemu systemowi ostrzy (są one osadzone jakby na teleskopowych wspornikach, które podczas dociskania maszynki do twarzy dopasowują optymalnie linię cięcia do twarzy) nawet w obszarach zwykle sprawiających większe kłopoty maszynkom elektrycznym nie było konieczności usilnego dogalania, choć trochę dał się odczuć brak ruchomej głowicy - golarki z ruchomą głowicą dopasowującą się do twarzy (np. z serii 5 czy serii 7 Brauna) pozwalały nieco szybciej uzyskać pożądaną gładkość w trudniej dostępnych miejscach, choć niestety zabrakło nam znanej z innych modeli Brauna funkcji precyzyjnego golenia. Skuteczne usunięcie wąsów w bezpośrednim sąsiedztwie nosa wymaga trochę zachodu. Między bajki można włożyć stwierdzenie że wystarczy raz przejechać maszynką po brodzie by uzyskać satysfakcjonujący efekt, ale z drugiej strony model 340-s4 traktuje użytkownika nad wyraz łagodnie. Podczas golenia mieliśmy wrażenie, że ten model w mniejszym stopniu "inwazyjnie" traktuje skórę niż nieco droższy model z serii 5 Brauna, choć w obu przypadkach trudno mówić o podrażnieniach tak silnych, jak w przypadku maszynki tradycyjnej użytej na skórze delikatnej z grubym, sztywnym zarostem.

Ocena
Braun 340-s4 to produkt solidny, skuteczny, dobrze leżący w dłoni, zarówno podczas golenia na sucho, jak i na mokro. Golarka jest również dość głośna, ale to niestety cecha większości golarek foliowych, które są znacznie głośniejsze od golarek głowicowych (rotacyjnych). Szkoda, że producent nie pokusił się o dodanie do zestawu jakiegoś etui, czy choćby elastycznego woreczka ułatwiającego transport golarki w podróży, pewnym usprawiedliwieniem jest osłonka na głowicę, ale to naszym zdaniem trochę za mało. Niemniej jest to produkt godny polecenia.

Zalety:
+przyzwoita skuteczność golenia
+łagodność golarki
+możliwość używania na sucho i na mokro
+ergonomiczna, trwała obudowa

Wady:
-brak etui w zestawie
-niezbyt precyzyjna w niektórych miejscach

Cena: 300 zł

Waszym zdaniem

kayron00

Philips chyba ma najlepszy mechanizm golenia. Akurat Braun, jest niezbyt udany (jedną z tych golarek mam w domu), bo wykorzystuje tradycyjny mechanizm, z małymi ulepszeniami. Na czym polega ów różnica. W systemie Philipasa, włos zawsze (w sensie łatwiej) trafia do mechanizmu tnącego, w systemie Brauna (tradycyjnym) nie, ponieważ musi trafić w otwory w foli, i to tez pod odpowiednim kątem..

smog1100

wcześniej miałem Philipsa z senso touch, teraz mam brauna s5 5040. Braunem muszę się trochę dłużej golić ale za to philips bardzo mnie podrażniał. Po goleniu byłem cały czerwony

e.stankiewicz00

Mój partner przerobił kilka golarek w życiu... Foliowe, głowicowe, do golenia tylko na sucho albo z opcją na mokro, na kabel, akumulatorowe... I żadna mu tak nie podeszła wcześniej jak ten sensotouch z Waszego testu :). Może to faktycznie kwestia delikatności w ścinaniu, bo odkąd ma tę golarkę to podrażnień zero a tnie bardzo szczegółowo

kukus3600

Przyznaję się, że takiej niespodzianki dawno nie miałem. Żadna z dotychczasowych maszynek nie wywarła na mnie tak dobrego wrażenia jak maszynka Braun series7! Pierwsze golenie i totalny szok, zero podrażnień, które towarzyszyły mi od zawsze. Skóra naprawdę gładka, jak po zastosowaniu zwykłej maszynki, do tego szybki czas golenia. Czego chcieć więcej?! Jeszcze inteligentna technologia dźwiękowa z trybem Turbo dostosowująca się do gęstości zarostu, cztery elementy tnące i oczywiście trymer dzięki czemu golenie to już nie konieczność ale przyjemność. Budowa samej maszynki jest solidna, wygodnie leży w dłoni nie wspominając o nowoczesnym wyglądzie. Kolejnym plusem, jest szybkość ładowania, 1 godzina to 50 min pracy golarki lub 5min doładowania na jedno golenie. Używałem maszynki pod prysznicem, działa bez zarzutu. Czyszczenie urządzenia jest bajecznie proste pod strumieniem wody lub w bazie Clean&Charge która zapewnia również dzięki roztworowi alkoholu higieniczne czyszczenie (usuwa 99,99% zarazków), smarowanie oraz suszenie

Ta golarka jest jedną z takich rzeczy, po użyciu których zastanawiasz się jak można było bez tego żyć. Dla mnie to jest dzieło Inżynierii w podręcznym urządzeniu a funkcja chłodzenia zostawia konkurencję daleko w tyle i to ze łzami w oczach. Teraz golarki dzielą się na Braun series7 i resztę elektrycznych. Produkt w 100% godny polecenia. Idealny na świąteczny prezent.
Brawo Braun.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.