Test porównawczy golarek męskich

Markowa, czy z "Biedronki", na sucho czy na mokro?

Marek Kowalski
Test porównawczy golarek męskich

Ogolona twarz lub zadbany, odpowiednio przystrzyżony zarost to wizytówka mężczyzny. Większość przedstawicieli płci "brzydkiej" wciąż korzysta z tradycyjnych maszynek ręcznych, a może jednak warto dać szansę technologii? Czy maszynki elektryczne potrafią wreszcie dorównać skutecznością tradycyjnej brzytwie i żyletce? Sprawdziliśmy to i, cóż - odpowiedź, jak w wielu tego typu przypadkach - nie jest jednoznaczna. Bo bardzo dużo zależy od tego, jaką maszynkę wybierzemy i jak jej będziemy używać.

4

Testowane produkty:

Braun 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Golarka ta jest najwyższym modelem niemieckiego producenta w "budżetowej" serii 3. Jest to również kolejny produkt, który otrzymaliśmy w specjalnej limitowanej edycji Hugo Boss. Efekt współpracy firmy Braun i znanego na całym świecie domu mody Hugo Boss to przede wszystkim produkt wyróżniający się wizualnie, a przynajmniej inny od standardowych wydań golarek Brauna.

Opakowanie i zawartość

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Produkt dotarł do naszej redakcji w charakterystycznym pudełku sprzedażowym, na którym logo Hugo Boss jest tak wyraźne, że nikt absolutnie nie ma wątpliwości, że oto mamy do czynienia z produktem, który ma być modny i wyjątkowy. Czy jest? O tym za chwilę.

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

W zestawie, obok samej golarki otrzymaliśmy charakterystyczne, usztywniane etui do golarki z nadrukowanym na wierzchu logo - jakżeby inaczej - Hugo Boss. Golarka ta oferowana jest również razem ze stacją dokująco-czyszczącą (w zestawie znajduje się również jedno 170-mililitrowe opakowanie ze specjalnym płynem czyszcząco-dezynfekującym przeznaczonym specjalnie do tej stacji). Oprócz tego znaleźliśmy jeszcze w pudełku zasilacz (może być podłączony do wspomnianej stacji dokującej, jak i bezpośrednio do golarki), szczoteczkę do czyszczenia oraz wielojęzyczną instrukcję obsługi (również w języku polskim).

Pierwsze wrażenie

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Mając świadomość, że oto dysponujemy urządzeniem w limitowanej edycji przygotowanej we współpracy ze znaną na całym świecie marką modową Hugo Boss, spodziewaliśmy się nie wiadomo czego, a tymczasem "trzystadziewięćdziesiątka" Brauna wyróżnia się przede wszystkim tym, że jej obudowa jest po prostu w całości czarna.

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Golarka jest wykonana podobnie jak opisywany wcześniej model 340s-4. Jest masywna, solidna, ma praktycznie identyczny kształt. Z tyłu golarki widoczny jest wysuwany trymer do brody, przydatny również do skracania zbyt długich włosków (w przypadku większego zarostu zawsze lepiej go najpierw skrócić trymerem, a dopiero później zgolić golarką - użycie golarki na długim zaroście nie będzie miało wiele wspólnego ze skutecznością).

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Boki golarki pokryto antypoślizgowym tworzywem, które spełnia swoją rolę. Chwyt jest pewny i nawet z mokrych dłoni golarka nie powinna się wyślizgnąć, choć tutaj uwaga - w przeciwieństwie do modelu 340s-4 ten model nie jest przeznaczony do używania na mokro - owszem, głowicę i kasetkę z foliami można myć pod bieżącą wodą, ale nie można golić się na mokro z użyciem pianki, czy też - mówiąc bardziej obrazowo - pod prysznic tej maszynki nie zabierzemy.

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

W dolnej części golarki widoczne jest gniazdo zasilacza, natomiast w górnej, charakterystyczne wyżłobienia po bokach kasetki ułatwiają użytkownikowi jej demontaż. W celu zdjęcia kasetki z foliami nie trzeba niczego przyciskać.

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Front golarki, podobnie jak jej tylna część, jest cały czarny. W niewielkim zagłębieniu ukryto przycisk włącznika urządzenia, nieco wyżej umieszczono tzw. włącznik trybu precyzyjnego golenia, co w praktyce oznacza częściową blokadę głowicy, dzięki czemu użytkownik może precyzyjniej dopasować maszynkę w trudniej dostępnych miejscach. Pod przyciskiem włącznika golarki znajduje się panel z sygnalizacją diodową, a jeszcze niżej logo producenta i - oczywiście - Hugo Boss. Jeszcze niżej umieszczona jest dioda sygnalizująca konieczność wymiany elementów golących. Oczywiście podczas naszych testów nie zobaczyliśmy jej w akcji, bo zgodnie z zapewnieniami producenta kasetkę z foliami i nożami należy wymieniać co 18 miesięcy. Aż tak długo nasze testy nie trwały.

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Wysunięty trymer. Posługiwanie się nim jest bardzo proste. Nie da się go wysunąć przypadkowo, bo aby to było możliwe należy przycisnąć i przytrzymać umieszczony z tyłu obudowy przycisk, a następnie dopiero wysunąć trymer nad głowicę.

Braun Series 3 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition

Zastosowany w tej golarce dwufoliowy system golący jest identyczny dla całej serii 3 Brauna.

Specyfikacja techniczna produktu
W poniższej tabeli zamieszczamy szczegółową specyfikację testowanej golarki

Kolorczarny
Rodzaj urządzeniagolarka elektryczna
Rodzaj akumulatoraNiMH
Rodzaj systemu golącego system golący z folią
Czyszczenie elementu golącego na sucho (załączona szczoteczka) i na mokro (możliwość spłukiwania wodą)
Zastosowane technologieTriple Action Free Float System, SensoFoil
Dodatkowe funkcjewbudowany trymer
Załączone wyposażeniezasilacz sieciowy, pojemnik z płynem czyszczącym, stacja czyszcząco-ładując, usztywnione etui podróżne na golarkę, szczoteczka do czyszczenia, instrukcja obsługi, karta przypominająca o wymianie folii
Wyświetlaczdiodowy, sygnalizuje poziom naładowania akumulatorów
Konstrukcjaobudowa golarki z tworzyw sztucznych i metalu, po bokach gumowana powłoka
Trymerwysuwany równolegle do głowicy golarki
Ostrzablok ostrzy tnących umieszczony pod folią golącą
Wskaźnik naładowaniaTak
Mycie pod bieżącą wodąTak
Zasilanie akumulatoroweTak
Automatyczne dostosowanie napięcia do 100-240 VTak
Wymienna folia tnącaTak
TrymerTak
Czas pracy45 min.
Szybkie naładowanie 5 min.
Golenie na mokroTak
Zasilanie siecioweTak
Możliwość ładowania w samochodzie Nie
Wskaźnik wymiany elementów golącychNie
Paski nawilżająceNie
Gwarancja producenta24 miesiące
Pobór mocy w trybie gotowości0 W
Liczba głowic/folii/ostrzy2 szt.
Golenie na suchoTak
Ruchome głowice/folie tnąceTak
Wskaźnik niskiego poziomu akumulatoraTak
Wskaźnik konieczności czyszczeniaNie
Tryb szybkiego ładowaniaTak
Pobór mocy maks.0 W
Maksymalna długość strzyżenia0 mm
Antypoślizgowy uchwytTak
Wodoodporność obudowyTak
Wskaźnik ładowania Tak
Wymienna głowica Tak
Stacja czyszcząco-odświeżającaTak
Zasilanie bateryjneNie
Minimalna długość strzyżenia 0 mm
Pełne naładowanie 60 min.

Testy praktyczne

Jak golarka z limitowanej edycji Hugo Boss poradziła sobie z zadaniem usunięcia równomiernego, kilkudniowego zarostu z twarzy testera? Zupełnie przyzwoicie. Golarki tej używaliśmy wyłącznie na sucho, jako że nie jest to produkt do użycia "pod prysznic". Dla niektórych miłośników golarek umożliwiających golenie z żelem i pianką jest to wada dyskwalifikująca produkt, ale nikt tutaj nie obiecuje golenia na mokro, zatem tego za wadę uznać nie można.

Ponieważ testowany model 390cc-4 Hugo Boss wyglądał niemal identycznie (pomijamy kolorystykę) jak model 340s-4 spodziewaliśmy się również podobieństw w samym goleniu i komforcie korzystania z obu golarek. Z pewnym zaskoczeniem stwierdziliśmy jednak zauważalne niemal od razu różnice. Przede wszystkim 390-tka okazała się nieco cichsza od 340-tki, choć zbierała zarost równie skutecznie, a skórę traktowała z odpowiednią dozą delikatności. Bardzo przydatna okazała się funkcja precyzyjnego golenia. Niby drobiazg, ale niewielki przełącznik umożliwiający częściowe zablokowanie głowicy znacznie ułatwia pozbycie się niechcianych włosów np. spod nosa.

Ładowanie golarki przebiega identycznie jak w przypadku 340-tki. Zgodnie z zaleceniem producenta pierwsze ładowanie powinno trwać 4 godziny, natomiast kolejne cykle nie wymagają ładowania dłuższego niż 50-60 minut. Model 390cc-4 Hugo Boss jest golarką akumulatorowo-sieciową, co oznacza, że można jej używać zupełnie bezprzewodowo, jak również w momencie, kiedy jest ona podłączona do źródła zasilania. Zatem problem zużytej baterii w tym przypadku nie istnieje, ale coś za coś. Używając golarkę "na kablu" należy pamiętać, by w żadnym razie nie spłukiwać wtedy głowicy pod bieżącą wodą, choć w trybie akumulatorowym (bez kabla) jest to jak najbardziej możliwe.

Ten model golarki dostarczany jest razem ze stacją czyszcząco-ładującą, więc nie mogliśmy podczas testów jej pominąć. Korzystanie z tego urządzenia jest banalnie proste, wystarczy umieścić najpierw pojemnik ze specjalnym płynem w stacji, a następnie zamocować w stacji używaną golarkę i wcisnąć jedyny dostępny przycisk uruchamiający proces czyszczenia. O zakończeniu procesu czyszczenia informuje migająca dioda golarki, należy wtedy jeszcze raz wcisnąć przycisk w stacji dokującej, gdyż pełni on również rolę przełącznika zwalniającego blokadę golarki po jej wyczyszczeniu.

Ocena
Braun 390cc-4 Hugo Boss Limited Edition to kolejny przykład solidności Brauna. Produkt jest wykonany estetycznie, wygląda bardzo solidnie a wszystkie elementy są porządnie spasowane. Golarka dobrze leży w dłoni, goli równo i nie wymaga wielokrotnego podgalania, a w miejscach trudniej dostępnych z pomocą przychodzi przełącznik trybu precyzyjnego golenia. Jak na golarkę foliową 390-tka jest jedną z cichszych golarek, choć pod względem głośności sporo jej wciąż brakuje do golarek głowicowych. Dodawana do zestawu stacja czyszcząco-ładująca to rozwiązanie dla wybitnie leniwych, ale trzeba pamiętać że wymaga również konserwacji, a wkład z płynem czyszczącym przy regularnym użyciu wystarczy na około 4 tygodnie. Całość to produkt może nie rewelacyjny, ale z pewnością udany i zasługujący na uwagę.

Zalety:
+przyzwoita skuteczność golenia
+łagodność golarki
+ergonomiczna, trwała obudowa
+prosta w użyciu stacja czyszcząca

Wady:
-design nas nieco rozczarował jak na edycję limitowaną

Cena: 389 zł

Waszym zdaniem

kayron00

Philips chyba ma najlepszy mechanizm golenia. Akurat Braun, jest niezbyt udany (jedną z tych golarek mam w domu), bo wykorzystuje tradycyjny mechanizm, z małymi ulepszeniami. Na czym polega ów różnica. W systemie Philipasa, włos zawsze (w sensie łatwiej) trafia do mechanizmu tnącego, w systemie Brauna (tradycyjnym) nie, ponieważ musi trafić w otwory w foli, i to tez pod odpowiednim kątem..

smog1100

wcześniej miałem Philipsa z senso touch, teraz mam brauna s5 5040. Braunem muszę się trochę dłużej golić ale za to philips bardzo mnie podrażniał. Po goleniu byłem cały czerwony

e.stankiewicz00

Mój partner przerobił kilka golarek w życiu... Foliowe, głowicowe, do golenia tylko na sucho albo z opcją na mokro, na kabel, akumulatorowe... I żadna mu tak nie podeszła wcześniej jak ten sensotouch z Waszego testu :). Może to faktycznie kwestia delikatności w ścinaniu, bo odkąd ma tę golarkę to podrażnień zero a tnie bardzo szczegółowo

kukus3600

Przyznaję się, że takiej niespodzianki dawno nie miałem. Żadna z dotychczasowych maszynek nie wywarła na mnie tak dobrego wrażenia jak maszynka Braun series7! Pierwsze golenie i totalny szok, zero podrażnień, które towarzyszyły mi od zawsze. Skóra naprawdę gładka, jak po zastosowaniu zwykłej maszynki, do tego szybki czas golenia. Czego chcieć więcej?! Jeszcze inteligentna technologia dźwiękowa z trybem Turbo dostosowująca się do gęstości zarostu, cztery elementy tnące i oczywiście trymer dzięki czemu golenie to już nie konieczność ale przyjemność. Budowa samej maszynki jest solidna, wygodnie leży w dłoni nie wspominając o nowoczesnym wyglądzie. Kolejnym plusem, jest szybkość ładowania, 1 godzina to 50 min pracy golarki lub 5min doładowania na jedno golenie. Używałem maszynki pod prysznicem, działa bez zarzutu. Czyszczenie urządzenia jest bajecznie proste pod strumieniem wody lub w bazie Clean&Charge która zapewnia również dzięki roztworowi alkoholu higieniczne czyszczenie (usuwa 99,99% zarazków), smarowanie oraz suszenie

Ta golarka jest jedną z takich rzeczy, po użyciu których zastanawiasz się jak można było bez tego żyć. Dla mnie to jest dzieło Inżynierii w podręcznym urządzeniu a funkcja chłodzenia zostawia konkurencję daleko w tyle i to ze łzami w oczach. Teraz golarki dzielą się na Braun series7 i resztę elektrycznych. Produkt w 100% godny polecenia. Idealny na świąteczny prezent.
Brawo Braun.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.