Test porównawczy golarek męskich

Markowa, czy z "Biedronki", na sucho czy na mokro?

Marek Kowalski
Test porównawczy golarek męskich

Ogolona twarz lub zadbany, odpowiednio przystrzyżony zarost to wizytówka mężczyzny. Większość przedstawicieli płci "brzydkiej" wciąż korzysta z tradycyjnych maszynek ręcznych, a może jednak warto dać szansę technologii? Czy maszynki elektryczne potrafią wreszcie dorównać skutecznością tradycyjnej brzytwie i żyletce? Sprawdziliśmy to i, cóż - odpowiedź, jak w wielu tego typu przypadkach - nie jest jednoznaczna. Bo bardzo dużo zależy od tego, jaką maszynkę wybierzemy i jak jej będziemy używać.

4

Testowane produkty:

Braun Series 5 5030s

Kolejna golarka i ponownie produkt Brauna, tym razem z nieco wyżej pozycjonowanej przez producenta serii 5. Model 5030s to najtańsza z golarek serii 5.

Opakowanie i zawartość

Braun 5030s

Produkt dotarł do nas w firmowym opakowaniu sprzedażowym. Estetyczne pudełko skrywało równie interesującą zawartość.

Braun 5030s

Oprócz samej golarki w pudełku znaleźliśmy wykonane z materiału etui (a właściwie ściągany woreczek) na golarkę, plastikową nakładkę ochronną na kasetkę z foliami golącymi, olej do smarowania głowicy, folii i ostrzy, zasilacz sieciowy, szczoteczkę do czyszczenia oraz wielojęzyczną (także po polsku) instrukcję obsługi.

Braun 5030s

Pierwsze wrażenie

Braun 5030s

Testowana golarka to produkt, który wygląda solidnie i po prostu ładnie. Czarna obudowa z błyszczącego tworzywa (z wyjątkiem obszarów chwytnych pokrytych odporną na ślizganie gumowaną powłoką). Bardzo oszczędne, czerwone dodatki przydają produktowi elegancji. Golarka choć jest większa od modeli z serii 3 jest bardzo poręczna, doskonale leży w dłoni.

Braun 5030s

W dolnej części golarki umieszczono złącze do wtyczki zasilacza sieciowego, nieco wyżej po obu stronach wysuwanego trymera widoczne są dwa złącza kontaktowe do stacji ładująco-dokującej, która w tym modelu stanowi wyposażenie opcjonalne kupowane oddzielnie.

Braun 5030s

Braun 5030s

Zewnętrzna strona golarki to przede wszystkim wysuwany wzdłuż golarki trymer. Podobnie jak w urządzeniach Brauna z serii 3, wysunięcie trymera wymaga uprzedniego wciśnięcia i przytrzymania niewielkiego przycisku, dzięki czemu mamy gwarancję, że trymer nie wysunie się przypadkowo podczas normalnego golenia.

Braun 5030s

Pod przyciskiem uruchomienia golarki umieszczono niewielki panel sygnalizujący m.in. stan baterii i poziom jej naładowania.

Braun 5030s

Braun 5030s

Widok na kasetkę z dwiema foliami tnącymi. Demontaż kasetki jest bardzo prosty: po bokach górnej części golarki umieszczono przyciski zwalniające blokadę mocowania kasetki w głowicy.

Specyfikacja techniczna produktu
W poniższej tabeli zamieszczamy szczegółową specyfikację testowanej golarki

Kolorczarny (dostępny wariant czerwony)
Rodzaj urządzeniagolarka elektryczna
Rodzaj akumulatoraLi-Ion
Rodzaj systemu golącego elastyczna folia, system zaawansowanych ostrzy zamocowany na wymiennej głowicy
Czyszczenie elementu golącego pod bieżącą wodą, szczoteczką
Zastosowane technologiePowerDrive, UltraActiveLift, FlexMotionTec, CrossHair, MultiHeadLock
Dodatkowe funkcjefunkcja PowerDrive (łatwiejsze golenie gęstego zarostu), UltraActiveLift (usuwo dostępnych włosków), FlexMotionTec (skuteczne golenie przy mniejszym nacisku)anie trudn
Załączone wyposażenieszczoteczka do czyszczenia, płynny smar do maszynki, woreczek do przechowywania, nasadka ochronna
Wyświetlaczdiodowy, pokazujący dwa poziomy naładowania baterii, z funkcją blokady podróżnej
Konstrukcjaergonomiczny kształt, głowice nieulegające korozji, ruchoma głowica, wyjmowana głowica, głowica golarki o szerokim zasięgu
Trymerwbudowany, wysuwany
OstrzaCrossHair
Tryb szybkiego ładowaniaTak
Wodoodporność obudowyTak
Wskaźnik ładowania Tak
Wymienna głowica Tak
Zasilanie bateryjneNie
Wymienna folia tnącaTak
Maksymalna długość strzyżenia0 mm
Pełne naładowanie 60 min.
Mycie pod bieżącą wodąTak
Zasilanie akumulatoroweTak
Automatyczne dostosowanie napięcia do 100-240 VTak
TrymerTak
Antypoślizgowy uchwytTak
Minimalna długość strzyżenia 0 mm
Szybkie naładowanie 5 min.
Liczba głowic/folii/ostrzy1 szt.
Golenie na mokroTak
Zasilanie siecioweTak
Możliwość ładowania w samochodzie Nie
Wskaźnik wymiany elementów golącychNie
Wskaźnik naładowaniaTak
Pobór mocy maks.7 W
Pobór mocy w trybie gotowości0 W
Golenie na suchoTak
Ruchome głowice/folie tnąceTak
Wskaźnik niskiego poziomu akumulatoraTak
Wskaźnik konieczności czyszczeniaNie
Paski nawilżająceNie
Stacja czyszcząco-odświeżającaNie
Czas pracy45 min.
Gwarancja producenta24 miesiące

Testy praktyczne

Maszynka ta należy do dość licznej grupy urządzeń "częściowo wodoodpornych". Oznacza to, że można płukać głowicę i kasetkę z blokiem folii tnących i ostrzy pod bieżącą wodą, ale do golenia na mokro z pianką czy żelem i zabrania pod prysznic ten model się nie nadaje.

Golarki używaliśmy - podobnie jak pozostałych modeli - do golenia kilkudniowego, równomiernego zarostu. Wrażenia? Pozytywne, choć golarka dla osób, które wcześniej nie używały maszynek do golenia lub korzystały z maszynek o sztywnym bloku golącym może wymagać odrobiny przyzwyczajenia. W tym modelu Braun zastosował nie tylko system "amortyzowanych" ostrzy dopasowujących się do twarzy golącego, ale również cała głowica jest ruchoma w jednej płaszczyźnie, co w zamyśle producenta ma ułatwić golenie w miejscach trudniej dostępnych (np. brzeg żuchwy, czy pod nosem). Rozwiązanie to faktycznie ułatwia golenie, ale - jak wspomnieliśmy - wymaga od użytkownika minimalnej wprawy i odrobiny przyzwyczajenia.

Braun 5030s, choć korzysta z podobnego systemu folii co opisywane wcześniej modele z serii 3, nie jest już tak bardzo delikatny. Golarka ta traktuje zarost z nieco większym, jakby to wyrazić, impetem. Nie jest to wada, jest to wyczuwalna różnica w stosunku do tańszych golarek Brauna. Generalnie tym modelem można ogolić się nieco szybciej niż tańszymi golarkami z serii 3, czy modelami MPM o golarce Clarus nie wspominając, o ile oczywiście pominiemy kwestię wprawnego manipulowania golarką z uwzględnieniem odchylanej głowicy.

Golarka po całkowitym rozładowaniu ładuje się w czasie nieco krótszym od godziny, ale w razie nagłej potrzeby przewidziano tryb szybkiego ładowania, który po kilku minutach pozwala wykorzystać golarkę na jedno pełne golenie.

Ocena
Braun 5030s to, cóż, może zabrzmi to monotonnie, ale kolejny dobry kawał golarki niemieckiego producenta. Model ten powinien zadowolić osoby o twardym, sztywniejszym zaroście, które jednocześnie nie oczekują wielu dodatków, bo tych w opisywanym modelu praktycznie brak. Trochę zabrakło nam sztywnego etui do golarki, czy choćby prostej stacji dokującej pozwalającej osadzić golarkę na półce w łazience, ale to szczegóły nie mające wiele wspólnego ze skutecznością samego urządzenia.

Zalety:
+skuteczność golenia
+solidna i trwała obudowa
+dobre dopasowanie do twarzy

Wady:
-mało dodatków

Cena: 700 zł

Waszym zdaniem

kayron00

Philips chyba ma najlepszy mechanizm golenia. Akurat Braun, jest niezbyt udany (jedną z tych golarek mam w domu), bo wykorzystuje tradycyjny mechanizm, z małymi ulepszeniami. Na czym polega ów różnica. W systemie Philipasa, włos zawsze (w sensie łatwiej) trafia do mechanizmu tnącego, w systemie Brauna (tradycyjnym) nie, ponieważ musi trafić w otwory w foli, i to tez pod odpowiednim kątem..

smog1100

wcześniej miałem Philipsa z senso touch, teraz mam brauna s5 5040. Braunem muszę się trochę dłużej golić ale za to philips bardzo mnie podrażniał. Po goleniu byłem cały czerwony

e.stankiewicz00

Mój partner przerobił kilka golarek w życiu... Foliowe, głowicowe, do golenia tylko na sucho albo z opcją na mokro, na kabel, akumulatorowe... I żadna mu tak nie podeszła wcześniej jak ten sensotouch z Waszego testu :). Może to faktycznie kwestia delikatności w ścinaniu, bo odkąd ma tę golarkę to podrażnień zero a tnie bardzo szczegółowo

kukus3600

Przyznaję się, że takiej niespodzianki dawno nie miałem. Żadna z dotychczasowych maszynek nie wywarła na mnie tak dobrego wrażenia jak maszynka Braun series7! Pierwsze golenie i totalny szok, zero podrażnień, które towarzyszyły mi od zawsze. Skóra naprawdę gładka, jak po zastosowaniu zwykłej maszynki, do tego szybki czas golenia. Czego chcieć więcej?! Jeszcze inteligentna technologia dźwiękowa z trybem Turbo dostosowująca się do gęstości zarostu, cztery elementy tnące i oczywiście trymer dzięki czemu golenie to już nie konieczność ale przyjemność. Budowa samej maszynki jest solidna, wygodnie leży w dłoni nie wspominając o nowoczesnym wyglądzie. Kolejnym plusem, jest szybkość ładowania, 1 godzina to 50 min pracy golarki lub 5min doładowania na jedno golenie. Używałem maszynki pod prysznicem, działa bez zarzutu. Czyszczenie urządzenia jest bajecznie proste pod strumieniem wody lub w bazie Clean&Charge która zapewnia również dzięki roztworowi alkoholu higieniczne czyszczenie (usuwa 99,99% zarazków), smarowanie oraz suszenie

Ta golarka jest jedną z takich rzeczy, po użyciu których zastanawiasz się jak można było bez tego żyć. Dla mnie to jest dzieło Inżynierii w podręcznym urządzeniu a funkcja chłodzenia zostawia konkurencję daleko w tyle i to ze łzami w oczach. Teraz golarki dzielą się na Braun series7 i resztę elektrycznych. Produkt w 100% godny polecenia. Idealny na świąteczny prezent.
Brawo Braun.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.