Test porównawczy golarek męskich

Markowa, czy z "Biedronki", na sucho czy na mokro?

Marek Kowalski
Test porównawczy golarek męskich

Ogolona twarz lub zadbany, odpowiednio przystrzyżony zarost to wizytówka mężczyzny. Większość przedstawicieli płci "brzydkiej" wciąż korzysta z tradycyjnych maszynek ręcznych, a może jednak warto dać szansę technologii? Czy maszynki elektryczne potrafią wreszcie dorównać skutecznością tradycyjnej brzytwie i żyletce? Sprawdziliśmy to i, cóż - odpowiedź, jak w wielu tego typu przypadkach - nie jest jednoznaczna. Bo bardzo dużo zależy od tego, jaką maszynkę wybierzemy i jak jej będziemy używać.

4

Testowane produkty:

Braun Series 7 790cc-3

Ten model był najdroższą golarką firmy Braun w naszym teście i najdroższą w ogóle. Czy wysokość kwoty, jaką potencjalnemu nabywcy przyjdzie zapłacić za ten produkt idzie w parze z wysoką jakością? W pewnym sensie tak, ale nie jest to do końca takie oczywiste, zwłaszcza gdy zestawimy możliwości tego urządzenia z innymi, tańszymi egzemplarzami zarówno tej marki, jak i konkurencyjnych producentów.

Opakowanie i zawartość

Braun Series 7 790cc-3

Golarkę otrzymaliśmy w typowym dla produktów Brauna czarnym opakowaniu sprzedażowym z kolorowymi nadrukami.

Braun Series 7 790cc-3

Braun Series 7 790cc-3

Oprócz samej golarki w zestawie otrzymaliśmy stację dokującą ładująco-czyszczącą, specjalny płyn czyszczący, zasilacz sieciowy i instrukcję obsługi (również po polsku). Oprócz tego w opakowaniu handlowym powinno być jeszcze etui i szczoteczka do czyszczenia, ale w przysłanym do nas zestawie tych elementów zabrakło, co wynikało z tego, że golarka nie była do nas dostarczona w postaci "prosto ze sklepu".

Pierwsze wrażenie

Braun Series 7 790cc-3

Wrażenia podobne jak w przypadku modelu 760cc-4. Golarka wykonana jest bardzo solidnie. Większa część obudowy w kolorze srebrnym, jedynie elementy chwytne pociągnięto antypoślizgowym, czarnym tworzywem.

Braun Series 7 790cc-3

W dolnej części golarki znajduje się ciekawie zaprojektowany wyświetlacz. Jest to połączenie wyświetlacza LCD z nadrukowanymi informacjami. Ciekłokrystaliczne znaczniki pokrywają się z nadrukowaną informacją, co przekłada się na odpowiedni komunikat dla użytkownika. Wyświetlacz informuje o stopniu naładowania akumulatora, jak również o stopniu zabrudzenia systemu golącego. W środku wyświetlacza umieszczono dodatkowo diodę sygnalizującą konieczność wymiany kasetki z foliami tnącymi.

Braun Series 7 790cc-3

Kształt, wzornictwo, a także elementy ruchome są identyczne jak w przypadku wcześniej opisywanego modelu z serii 7.

Braun Series 7 790cc-3

Zbliżenie na dość ciekawie zaprojektowany wyświetlacz golarki Braun. Nad nim, pod logo producenta, umieszczono przycisk resetujący wskazania wyświetlacza.

Braun Series 7 790cc-3

Zestaw przycisków sterujących pracą golarki, oprócz głównego włącznika urządzenia widoczne są również przyciski regulujące (3 stopnie regulacji) intensywność pracy golarki. Nad zestawem przycisków widoczny przesuwany kciukiem suwak wysuwania trymera.

Braun Series 7 790cc-3

Lekkie, acz stanowcze przesunięcie suwaka powoduje wysunięcie trymera, który podobnie jak w modelu 760cc-4 lokuje się położeniu roboczym prostopadle do golarki.

Braun Series 7 790cc-3

Z tyłu golarki widoczne gniazdko do zasilacza sieciowego oraz punkty styku ładowania akumulatora wykorzystywane podczas ładowania golarki w stacji dokującej.

Braun Series 7 790cc-3

Najbardziej zaawansowana stacja czyszcząco-ładująca w ofercie niemieckiego producenta. Podobnie jak w przypadku stacji dołączanej do poprzednio opisanego modelu z serii 7 ma sygnalizację zużycia płynu czyszczącego, jak również możliwość automatycznego wyboru jednego z trzech programów czyszczących w zależności od stopnia zabrudzenia golarki. Elementem wyróżniającym stację w tym topowym modelu jest niebieski przycisk "fast clean" uaktywniający niedostępny w niższych modelach tryb szybkiego czyszczenia.

Braun Series 7 790cc-3

Braun Series 7 790cc-3

Golarka umieszczona w stacji dokującej oraz zbliżenie na zastosowany w opisywanym modelu golarki moduł golący.

Specyfikacja techniczna produktu
W poniższej tabeli zamieszczamy szczegółową specyfikację testowanej golarki

Kolorczarno-srebrny z chromowanymi wstawkami
Rodzaj urządzeniagolarka elektryczna
Rodzaj akumulatoraLi-Ion
Rodzaj systemu golącego system golący z folią
Czyszczenie elementu golącego na sucho (załączona szczoteczka) i na mokro (możliwość spłukiwania wodą)
Zastosowane technologieIntelligent Sonic Technology, personalizacja pracy golarki, Pivoting shaving head, Flexible cutting elements, Triple Action Cutting
Dodatkowe funkcjewbudowany trymer
Załączone wyposażeniezasilacz sieciowy/ładowarka akumulatora, stacja czyszcząco-ładująca, pojemnik z płynem czyszczącym, szczoteczka do czyszczenia
Wyświetlaczsygnalizator diodowy + mini-wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD
Konstrukcjaobudowa z tworzywa sztucznego, elementy metalowe, częściowo pokryta antypoślizgową gumowaną powłoką
Trymerwysuwany prostopadle do głowicy golarki
Ostrzablok ostrzy tnących umieszczony pod folią golącą
Wskaźnik naładowaniaTak
Mycie pod bieżącą wodąTak
Zasilanie akumulatoroweTak
Automatyczne dostosowanie napięcia do 100-240 VTak
Wymienna folia tnącaTak
TrymerTak
Czas pracy50 min.
Szybkie naładowanie 5 min.
Golenie na mokroTak
Zasilanie siecioweTak
Możliwość ładowania w samochodzie Nie
Wskaźnik wymiany elementów golącychTak
Paski nawilżająceNie
Gwarancja producenta24 miesiące
Pobór mocy w trybie gotowości0 W
Liczba głowic/folii/ostrzy2 szt.
Golenie na suchoTak
Ruchome głowice/folie tnąceTak
Wskaźnik niskiego poziomu akumulatoraTak
Wskaźnik konieczności czyszczeniaTak
Tryb szybkiego ładowaniaTak
Pobór mocy maks.0 W
Maksymalna długość strzyżenia0 mm
Antypoślizgowy uchwytTak
Wodoodporność obudowyTak
Wskaźnik ładowania Tak
Wymienna głowica Tak
Stacja czyszcząco-odświeżającaTak
Zasilanie bateryjneNie
Minimalna długość strzyżenia 0 mm
Pełne naładowanie 60 min.

Testy praktyczne
Skoro mamy do czynienia z najdroższym modelem golarki w ofercie Braun nie spodziewaliśmy się niczego innego jak bardzo dobrej skuteczności i wygody użytkowania. Niestety, od razu musimy lojalnie uprzedzić, że w tym przypadku nie przeprowadziliśmy pełnych testów praktycznych z bardzo prostej przyczyny. Otrzymana przez nas golarka nie była produktem "świeżym". Zatem opinię o niej możemy sobie wyrobić jedynie na podstawie wrażeń z bliźniaczego modelu 760cc-4. Obie golarki charakteryzowały się podobną kulturą pracy, głośnością itp. Mają identyczne możliwości w zakresie regulacji trybów pracy, jedyną różnicą jest bardziej zaawansowany wyświetlacz w modelu 790cc-3.

Ocena
Zakładając że golarka ta spisuje się w praktyce co najmniej tak dobrze, jak nieco niższy model z tej samej serii, ocena powinna być równie wysoka, jednak zastrzegamy, że nie ocenialiśmy rzeczywistej skuteczności sprzętu ze względu na otrzymanie produktu już używanego.

Zalety:
+bogaty zestaw akcesoriów
+zautomatyzowana stacja czyszcząca o wysokim stopniu autonomii
+solidność wykonania i ergonomia

Wady:
-nie stwierdzono, z zastrzeżeniem, że nie mogliśmy przeprowadzić pełnych testów

Cena: 999 zł

Waszym zdaniem

kayron00

Philips chyba ma najlepszy mechanizm golenia. Akurat Braun, jest niezbyt udany (jedną z tych golarek mam w domu), bo wykorzystuje tradycyjny mechanizm, z małymi ulepszeniami. Na czym polega ów różnica. W systemie Philipasa, włos zawsze (w sensie łatwiej) trafia do mechanizmu tnącego, w systemie Brauna (tradycyjnym) nie, ponieważ musi trafić w otwory w foli, i to tez pod odpowiednim kątem..

smog1100

wcześniej miałem Philipsa z senso touch, teraz mam brauna s5 5040. Braunem muszę się trochę dłużej golić ale za to philips bardzo mnie podrażniał. Po goleniu byłem cały czerwony

e.stankiewicz00

Mój partner przerobił kilka golarek w życiu... Foliowe, głowicowe, do golenia tylko na sucho albo z opcją na mokro, na kabel, akumulatorowe... I żadna mu tak nie podeszła wcześniej jak ten sensotouch z Waszego testu :). Może to faktycznie kwestia delikatności w ścinaniu, bo odkąd ma tę golarkę to podrażnień zero a tnie bardzo szczegółowo

kukus3600

Przyznaję się, że takiej niespodzianki dawno nie miałem. Żadna z dotychczasowych maszynek nie wywarła na mnie tak dobrego wrażenia jak maszynka Braun series7! Pierwsze golenie i totalny szok, zero podrażnień, które towarzyszyły mi od zawsze. Skóra naprawdę gładka, jak po zastosowaniu zwykłej maszynki, do tego szybki czas golenia. Czego chcieć więcej?! Jeszcze inteligentna technologia dźwiękowa z trybem Turbo dostosowująca się do gęstości zarostu, cztery elementy tnące i oczywiście trymer dzięki czemu golenie to już nie konieczność ale przyjemność. Budowa samej maszynki jest solidna, wygodnie leży w dłoni nie wspominając o nowoczesnym wyglądzie. Kolejnym plusem, jest szybkość ładowania, 1 godzina to 50 min pracy golarki lub 5min doładowania na jedno golenie. Używałem maszynki pod prysznicem, działa bez zarzutu. Czyszczenie urządzenia jest bajecznie proste pod strumieniem wody lub w bazie Clean&Charge która zapewnia również dzięki roztworowi alkoholu higieniczne czyszczenie (usuwa 99,99% zarazków), smarowanie oraz suszenie

Ta golarka jest jedną z takich rzeczy, po użyciu których zastanawiasz się jak można było bez tego żyć. Dla mnie to jest dzieło Inżynierii w podręcznym urządzeniu a funkcja chłodzenia zostawia konkurencję daleko w tyle i to ze łzami w oczach. Teraz golarki dzielą się na Braun series7 i resztę elektrycznych. Produkt w 100% godny polecenia. Idealny na świąteczny prezent.
Brawo Braun.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.