Test porównawczy golarek męskich

Markowa, czy z "Biedronki", na sucho czy na mokro?

Marek Kowalski
Test porównawczy golarek męskich

Ogolona twarz lub zadbany, odpowiednio przystrzyżony zarost to wizytówka mężczyzny. Większość przedstawicieli płci "brzydkiej" wciąż korzysta z tradycyjnych maszynek ręcznych, a może jednak warto dać szansę technologii? Czy maszynki elektryczne potrafią wreszcie dorównać skutecznością tradycyjnej brzytwie i żyletce? Sprawdziliśmy to i, cóż - odpowiedź, jak w wielu tego typu przypadkach - nie jest jednoznaczna. Bo bardzo dużo zależy od tego, jaką maszynkę wybierzemy i jak jej będziemy używać.

4

Testowane produkty:

Braun CruZer 6 Face

Seria CruZer to urządzenia trochę nietypowe - nie są wyłącznie golarkami, ale mogą pełnić kilka funkcji związanych z pielęgnacją zarostu. Czy uniwersalna funkcjonalność pozwoli zachować wysoką skuteczność samego golenia? Przekonajmy się.

Opakowanie i zawartość

Braun cruZer 6 face

Produkt dotarł do nas w opakowaniu częściowo ujawniającym zawartość. Sama golarka jest widoczna za przezroczystym tworzywem.

Braun cruZer 6 face

Oprócz samej golarki w zestawie znaleźliśmy: nakładkę umożliwiającą skrócenie brody to poziomu "trzydniowego zarostu", regulowaną nakładkę do przystrzygania zarostu, dodatkową nakładkę do bardziej precyzyjnego przystrzygania zarostu, stację dokująco-ładującą, ładowarkę i instrukcję obsługi (również po polsku).

Pierwsze wrażenie

Braun cruZer 6 face

W stosunku do topowych modeli golarek Brauna przedstawiciel serii CruZer prezentuje się na pierwszy rzut oka wręcz rachitycznie. W rzeczywistości jednak produkt, choć zauważalnie mniejszy do typowych golarek foliowych niemieckiego producenta, jest również wykonany solidnie i z dbałością o detale. Stonowana kolorystyka nie powala na kolana, nam się niezbyt podobała, ale dobór barw obudowy to rzecz gustu. Pod względem trwałości, dokładności spasowania poszczególnych elementów nie mamy nic do zarzucenia.

Braun cruZer 6 face

Po zewnętrznej stronie urządzenia widoczny jest przede wszystkim moduł trymera oraz dioda sygnalizująca ładowanie golarki.

Braun cruZer 6 face

Z drugiej strony producent umieścił logo serii. Charakterystyczne wypustki widoczne w górnej części golarki to elementy mocujące dostarczane w zestawie nasadki regulujące długość strzyżenia/golenia.

Braun cruZer 6 face

Po wewnętrznej stronie obudowy widoczny jest tylko przycisk włącznika/wyłącznika. W dolnej części golarki widoczne gniazdo zasilania.

Braun cruZer 6 face

Braun cruZer 6 face

Cechą wyróżniającą ten produkt są znacznie większe - w stosunku do innych opisywanych modeli (może poza zestawem Clarusa) możliwości w zakresie regulacji długości brody i dokładności modelowania zarostu. CruZer nie jest golarką sensu stricte, jest to urządzenie, które pozwala owszem - przynajmniej teoretycznie - ogolić twarz na gładko, ale przede wszystkim umożliwia użytkownikowi dokładne modelowanie zarostu. Tym samym produkt kierowany jest przede wszystkim do młodszych adeptów golenia, którzy niejednokrotnie chcą wyróżnić swoją odrębność w grupie i wyrazić młodzieńczy bunt również poprzez nieszablonowy kształt brody czy wąsów. Wysuwany trymer może pracować w dwóch trybach: z końcówką o szerokości 28 mm oraz węższą, czternastomilimetrową.

Braun cruZer 6 face

Głowica goląca to przede wszystkim pojedyncza folia tnąca, ruchoma w jednej płaszczyźnie (pod naciskiem pochyla się na boki).

Specyfikacja techniczna produktu
W poniższej tabeli zamieszczamy szczegółową specyfikację testowanej golarki

Kolorsrebrny
Rodzaj urządzeniagolarka elektryczna/trymer
Rodzaj akumulatoralitowo-jonowy
Rodzaj systemu golącego elastyczna folia
Czyszczenie elementu golącego pod bieżącą wodą, szczoteczką
Zastosowane technologieSmart Foil
Dodatkowe funkcjemożliwość stosowania pod prysznicem, golarka, trymer i urządzenie do stylizacji w jednym, przycisk do ustawiania długości zarostu, ruchoma nasadka z 4 ustawieniami
Załączone wyposażenienasadka do uzyskania efektu 3-dniowego zarostu i nasadka ochronna, nasadka do przystrzygania zarostu, olej
WyświetlaczLED
Konstrukcjaergonomiczny kształt, ergonomiczna rączka
Trymerobrotowy o dwóch szerokościach
Wskaźnik naładowaniaTak
Mycie pod bieżącą wodąTak
Zasilanie akumulatoroweTak
Automatyczne dostosowanie napięcia do 100-240 VTak
Wymienna folia tnącaTak
TrymerNie
Czas pracy30 min.
Szybkie naładowanie 5 min.
Golenie na mokroTak
Zasilanie siecioweTak
Możliwość ładowania w samochodzie Nie
Wskaźnik wymiany elementów golącychNie
Paski nawilżająceNie
Gwarancja producenta24 miesiące
Pobór mocy w trybie gotowości0 W
Liczba głowic/folii/ostrzy0 szt.
Golenie na suchoTak
Ruchome głowice/folie tnąceTak
Wskaźnik niskiego poziomu akumulatoraTak
Wskaźnik konieczności czyszczeniaNie
Tryb szybkiego ładowaniaTak
Pobór mocy maks.0 W
Maksymalna długość strzyżenia0 mm
Antypoślizgowy uchwytTak
Wodoodporność obudowyTak
Wskaźnik ładowania Tak
Wymienna głowica Nie
Stacja czyszcząco-odświeżającaNie
Zasilanie bateryjneNie
Minimalna długość strzyżenia 0 mm
Pełne naładowanie 60 min.

Testy praktyczne
CruZer wywołał w nas mieszane uczucia. Z jednej strony urządzenie pozwala na więcej zabaw z brodą (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało) niż zwykła, nawet bardzo zaawansowana golarka, ale z drugiej strony w teście golarek powinniśmy oceniać przede wszystkim funkcje związane z goleniem. Przeważył ten drugi pogląd, zatem choć oczywiście warto podkreślić wysoką funkcjonalność CruZera, która z pewnością zainteresuje wielu użytkowników, to przede wszystkim ocenialiśmy samo golenie, łatwość, komfort, wygodę i przede wszystkim skuteczność danego produktu.

Cóż, CruZer jest produktem zauważalnie mniej skutecznym od innych golarek foliowych Brauna, Remingtona, czy golarek głowicowych Philipsa. Jest to urządzenie przeznaczone raczej do łagodniejszego i mniej sztywnego zarostu. Z twardszym jedno foliowa głowica nie razi sobie najlepiej. Owszem będziemy wyglądać na ogolonych... z pewnej odległości, ale do faktycznej gładkości trochę będzie brakować, no chyba, że ktoś dysponuje naprawdę miękkim zarostem - wtedy rezultaty golenia powinny być zauważalnie lepsze. Warto jeszcze dodać, że CruZer umożliwia golenie na mokro, z pianką lub żelem. Można go używać pod prysznicem (to drugi taki produkt Brauna obok wcześniej opisanej golarki 340s-4), jednak nawet w takim przypadku, po nawilżeniu i zmiękczeniu zarostu nie uzyskaliśmy tak satysfakcjonujących rezultatów jak przy goleniu na sucho innymi golarkami w teście.

Ocena
CruZer 6 Face to przede wszystkim produkt wielofunkcyjny, a dopiero potem golarka. Możemy go szczerze polecić osobom dysponującym niezbyt sztywnym zarostem, które nie przykładają purytańskiej wagi do gładkości lica, ale wolą wymodelowany zarost w najbardziej nawet fantazyjny sposób. Zestaw końcówek oraz regulowany, dwufunkcyjny trymer na pewno to ułatwią. Samo golenie? Cóż, to nie jest to - na rynku istnieją lepsze rozwiązania. Ponieważ to właśnie golenie stanowiło dla nas najważniejszą cechę testowanych urządzeń CruZerowi nie możemy wystawić wysokiej noty.

Zalety:
+funkcjonalność
+możliwość swobodnego modelowania zarostu na twarzy

Wady:
-zbyt mała skuteczność golenia

Cena: 280 zł

Waszym zdaniem

kayron00

Philips chyba ma najlepszy mechanizm golenia. Akurat Braun, jest niezbyt udany (jedną z tych golarek mam w domu), bo wykorzystuje tradycyjny mechanizm, z małymi ulepszeniami. Na czym polega ów różnica. W systemie Philipasa, włos zawsze (w sensie łatwiej) trafia do mechanizmu tnącego, w systemie Brauna (tradycyjnym) nie, ponieważ musi trafić w otwory w foli, i to tez pod odpowiednim kątem..

smog1100

wcześniej miałem Philipsa z senso touch, teraz mam brauna s5 5040. Braunem muszę się trochę dłużej golić ale za to philips bardzo mnie podrażniał. Po goleniu byłem cały czerwony

e.stankiewicz00

Mój partner przerobił kilka golarek w życiu... Foliowe, głowicowe, do golenia tylko na sucho albo z opcją na mokro, na kabel, akumulatorowe... I żadna mu tak nie podeszła wcześniej jak ten sensotouch z Waszego testu :). Może to faktycznie kwestia delikatności w ścinaniu, bo odkąd ma tę golarkę to podrażnień zero a tnie bardzo szczegółowo

kukus3600

Przyznaję się, że takiej niespodzianki dawno nie miałem. Żadna z dotychczasowych maszynek nie wywarła na mnie tak dobrego wrażenia jak maszynka Braun series7! Pierwsze golenie i totalny szok, zero podrażnień, które towarzyszyły mi od zawsze. Skóra naprawdę gładka, jak po zastosowaniu zwykłej maszynki, do tego szybki czas golenia. Czego chcieć więcej?! Jeszcze inteligentna technologia dźwiękowa z trybem Turbo dostosowująca się do gęstości zarostu, cztery elementy tnące i oczywiście trymer dzięki czemu golenie to już nie konieczność ale przyjemność. Budowa samej maszynki jest solidna, wygodnie leży w dłoni nie wspominając o nowoczesnym wyglądzie. Kolejnym plusem, jest szybkość ładowania, 1 godzina to 50 min pracy golarki lub 5min doładowania na jedno golenie. Używałem maszynki pod prysznicem, działa bez zarzutu. Czyszczenie urządzenia jest bajecznie proste pod strumieniem wody lub w bazie Clean&Charge która zapewnia również dzięki roztworowi alkoholu higieniczne czyszczenie (usuwa 99,99% zarazków), smarowanie oraz suszenie

Ta golarka jest jedną z takich rzeczy, po użyciu których zastanawiasz się jak można było bez tego żyć. Dla mnie to jest dzieło Inżynierii w podręcznym urządzeniu a funkcja chłodzenia zostawia konkurencję daleko w tyle i to ze łzami w oczach. Teraz golarki dzielą się na Braun series7 i resztę elektrycznych. Produkt w 100% godny polecenia. Idealny na świąteczny prezent.
Brawo Braun.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.