Test robota sprzątającego Philips SmartPro Compact FC8774/01

Marek Kowalski
Test robota sprzątającego Philips SmartPro Compact FC8774/01

Robot sprzątający ma za zadanie uwolnić nas od uciążliwości związanych z samodzielnym odkurzaniem. Do naszej redakcji trafiło kolejne urządzenie mające zrealizować to zadanie. Robot marki Philips ma kilka cech pozytywnie wyróżniających go na tle innych sprzętów tej klasy, ale ma też swoje ograniczenia, których - co ważne - producent absolutnie nie przemilcza. Czy warto? Nasza recenzja da odpowiedź na to pytanie.

1
 • Philips SmartPro Compact FC8774/01 i jego podstawowe funkcje
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości urządzenia w zakresie odkurzania
 • Konserwacja sprzętu, co i jak
 • Pomiary testowanego urządzenia, głośność, czas ładowania itp.
 • Podsumowanie - sprzęt ma pewne zalety, ale w praktyce będzie użyteczny tylko na twardych podłogach

Philips SmartPro Compact FC8774/01 to kolejny dostępny na polskim rynku robot sprzątający. Tym razem mieliśmy okazję zmierzyć się z produktem popularnej w Polsce marki. Producent promuje urządzenie jako sprzęt przeznaczony do skutecznego i dokładnego odkurzania, zwraca też uwagę na bardzo płaską konstrukcję robota (wysokość to zaledwie 6 cm), co powinno ułatwić dotarcie robota również pod nisko umiejscowione nad podłogą meble i pozwoli mu uprzątnąć zgromadzony pod nimi kurz. Philips podkreśla również "inteligencję" tego urządzenia. Testowany przez nas robot wyposażony został w system o nazwie Smart Detection. Jest to rozwiązanie wykorzystujące zestaw sensorów, żyroskopu, akcelerometru, elektroniki obliczeniowej przetwarzającej odbierane z sensorów dane oraz oprogramowania kontrolującego pracę robota. Efekt? Według Philipsa robot poznaje otoczenie i wybiera optymalną strategię czyszczenia, która umożliwia jak najszybsze posprzątanie domu. Zaraz się o tym przekonamy, najpierw jednak tradycyjnie przyglądamy się zestawowi sprzedażowemu. 

Philips SmartPro Compact FC8774/01 - robot sprzątający i akcesoria

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-01

Robot dotarł do nas w eleganckim pudełku wyposażonym w rączkę ułatwiającą przenoszenie. Nadruk na opakowaniu nie pozostawia wątpliwości z jakim produktem mamy do czynienia. Producent zadbał o podkreślenie najważniejszych - jego zdaniem - cech urządzenia, czyli wspomnianego systemu Smart Detection, nasadki TriActive XL o dużej szerokości oraz niskiej wysokości robota. 

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-09

Robot Philips SmartPro Compact FC8774/01 to główny składnik zestawu sprzedażowego. Urządzenie wykonane jest estetycznie, ma charakterystyczny dla tej klasy urządzeń kolisty kształt. W przedniej części urządzenia umieszczony jest charakterystyczny "zderzak" z czujnikami zbliżeniowymi i czujnikami nacisku. Łącznie robot jest wyposażony w 18 różnych czujników. Philips SmartPro Compact FC8774/01 ma średnicę 33 cm i wysokość dokładnie 60,1 mm. Istotnie jest to jeden z najbardziej płaskich robotów aktualnie dostępnych na rynku. Philips wjedzie pod meble, pod którymi wyższe modele się po prostu nie zmieszczą. Robot Philipsa jest wyjątkowo lekki, jego waga to zaledwie 1,73 kg - to znacząco mniej od robotów innych marek, gdzie urządzenia ważą ok. 3 - 4 kg.

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-02

Pozostałe elementy zestawu sprzedażowego to zasilacz, stacja dokująco-ładująca, dokumentacja produktu, instrukcja (również po polsku), karta gwarancyjna itp. Oprócz tego dostajemy pilota zdalnego sterowania robotem (wraz z odpowiednią baterią w zestawie) oraz dwie obrotowe szczoteczki, przy czym nie ma w zestawie szczoteczek zapasowych. Robot Philipsa jest urządzeniem pracującym z dwoma szczoteczkami obrotowymi. 

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-03

Spodnia część robota również kryje niespodzianki. Przede wszystkim urządzenie Philipsa wyposażono nie w dwa lecz cztery kółka napędowe. Zdaniem producenta takie rozwiązanie ma ułatwiać urządzeniu pokonywanie różnych przeszkód takich jak niewielkie przewyższenia, progi o wysokości do ok. 2 cm, krawędzie dywanów, jak również leżące na podłodze kable itp. Jak wcześniej wspomniano, Philips chwali się zastosowaniem w tym modelu szerokiej nasadki sprzątającej TriActive XL. Na powyższej fotografii jest to ten element wyróżniony niebieskim kolorem. Istotnie, nasadka jest szeroka i faktycznie skutecznie zbiera z twardych podłóg lekkie zanieczyszczenia (takie jak np. rozsypana zmielona kawa, mąka itp.), ale prosimy zwrócić uwagę na fakt, że sam otwór wlotowy powietrza, prowadzący dalej do pojemnika na kurz (o niewielkiej pojemności, bo 0,3 litra) już tak szeroki nie jest. Dużą rolę odgrywają obrotowe szczotki, które zgarniają zanieczyszczenia w taki sposób, by zostały one wessane przez mechanizm zasysający tego robota. 

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-04

Stacja dokująca dostarczana w zestawie razem z robotem wyposażona została w pasek z taśmą samoprzylepną. Pozwala to trwale przymocować stację do ściany bez konieczności wiercenia otworów itp. Ma to sens o tyle, że stacja dokująca jest bardzo lekka. Dzięki nalepce robot nie będzie jej przesuwał za każdym razem, gdy na nią najedzie w celu naładowania się.

Philips SmartPro Compact FC8774/01 - testy praktyczne, czyli robot odkurza

Pierwszą czynnością jaką trzeba wykonać w przypadku praktycznie każdego nowego robota sprzątającego jest naładowanie jego akumulatora. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Deklarowany przez producenta czas pełnego naładowania akumulatorów robota Philips SmartPro Compact FC8774/01 to aż 4 godziny. W naszym przypadku zajeło to nieco krócej, bo 3 godziny i 22 minuty. To zauważalnie krócej, ale też możliwe że robot był fabrycznie nieznacznie naładowany.  Podobnie jest w przypadku Neo Cleanera. Po osadzeniu robota w stacji dokującej ładowanie rozpoczęło się automatycznie i trwało w naszym przypadku 3 godziny 15 minut. 

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-05

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-08

Po naładowaniu akumulatora zaczęliśmy od odkurzania. Przed rozpoczęciem porządków, należy zamontować wspomniane wcześniej obrotowe szczoteczki zagarniające zanieczyszczenia. Ich montaż jest prosty, otwór w każdej szczoteczek jest wyprofilowany, więc wystarczy nasadzić je na widoczne na spodniej stronie robota miejsca. 

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-06

Po założeniu szczoteczek należy najpierw włączyć główny przycisk zasilania umieszczony również na spodniej stronie. Obok przycisku producent umieścił dodatkowe gniazdo zasilania pozwalające naładować robota bezpośrednio podłączaną do gniazdka sieciowego ładowarką (bez udziału stacji dokującej).  

Po włączeniu zasilania i naładowania robota do pełna nie pozostało nam nic innego jak uruchomić cykl sprzątania w pomieszczeniu testowym. Obsługa robota jest banalnie prosta. Samo urządzenie wyposażone jest w tylko jeden przycisk kontrolny, który uaktywnia cykl sprzątania (ew. pauzuje go po ponownym naciśnięciu). To wszystko. Robot na swojej obudowie nie ma innych przycisków np. umożliwiających wybór trybu pracy, taki jak choćby sprzątanie punktowe. Tryby pracy możemy wybierać za pomocą pilota zdalnego sterowania dołączanego do testowanego urządzenia.

Jak Philips sprząta? Generalnie całkiem nieźle, ale pod jednym podstawowym warunkiem. Na podłogach twardych! I tylko takich. Nie wierzcie w umieszczane w internecie filmy, na których robot ten dumnie sunie przez dywan, na który wysypano mąkę, a potem mamy cięcie i dywan pięknie "wysprzątany". Niestety, robot Philipsa do dywanów się nie nadaje, ma na nie zbyt słabą moc, a ponadto jego konstrukcja (brak szczotek właściwych dla dywanów, jedynie obrotowe szczoteczki zgarniające skutecznie z podłóg twardych) została tak opracowana, by był on skuteczny na podłogach ceramicznych, drewnianych, panelach, kamiennych czy jakichkolwiek innych, ale - twardych właśnie. 

Warto przy tym podkreślić, że producent absolutnie nie sugeruje, iż ten robot posprząta wszystko. W oficjalnej dokumentacji produktu, jak również w opisie umieszczonym na witrynie internetowej producenta czarno na białym napisano: "Typy podłóg - twarde podłogi". Tylko tyle i aż tyle. Więc zapamiętajcie to, aby później uniknąć rozczarowań i nieporozumień.

Urządzenie marki Philips puszczaliśmy oczywiście również na wykładzinach i dywanach, ale to tylko potwierdziło deklarację producenta: do podłóg twardych. Na tych ostatnich sprzęt Philipsa radzi sobie nieźle. Szczoteczki skutecznie zgarniają trafiające w ich zasięg zanieczyszczaenia. Algorytm robota odpowiednio umiejętnie traktuje meble czy wyposażenie pokoju, który sprząta. Nie obija sprzętów, dzięki czujnikom na podczerwień "widzi" kiedy zbliża się do przeszkody. Spotkaliśmy się z opinią, że robot Philipsa niekiedy spada ze schodów. Nam nie udało się uzyskać takiego "efektu" w trakcie testów, przeprowadzanych również w pomieszczeniach ze schodami, robot ani razu nie zleciał ze schodów, za to wielokrotnie się do nich zbliżał, prawidłowo je wykrywając i omijając. 

Philips SmartPro Compact FC8774/01 - konserwacja i eksploatacja urządzenia

Choć "robot" oznacza urządzenie, które ma działać automatycznie i wyręczać człowieka w określonych czynnościach, to sprzęt wymaga jednak czasem konserwacji. W przypadku testowanego urządzenia nie jest ona szczególnie uciążliwa.

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-10

Opróżnianie zbiornika na kurz jest bardzo proste. Należy najpierw otworzyć niebieską klapkę ochronną podważając wyprofilowany na niej uchwyt, a następnie unosząc ją i po prostu zdejmując z robota. 

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-11

Po zdjęciu klapki ochronnej otrzymujemy dostęp do wyjmowanego pojemnika na kurz o pojemności 0,3 litra. Nie jest to dużo nawet jak na roboty sprzątające (które zawsze mają znacznie mniejsze pojemniki na kurz od klasycznych odkurzaczy), ale na pojedynczy cykl sprzątania pokoju taka pojemność powinna w zupełności wystarczyć. Pojemnik wyposażony jest w rączkę ułatwiającą jego wyjęcie z obudowy robota. 

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-12

Niewielki otwór wlotowy mechanizmu zasysającego zanieczyszczenia do pojemnika jest trochę ograniczeniem tego robota. Urządzenie sprawdzi się w sprzątaniu niewielkich zanieczyszczeń (kurz, rozsypana mąka i inne bardzo drobne i lekkie zanieczyszczenia), jednak nie liczcie na to, że robot Philipsa uprzątnie wam automatycznie np. opadłe liście z hodowanego w domu fikusa czy inne przedmioty o podobnych rozmiarach.

Philips-SmartPro-Compact-FC8774-113

Pojemnik na kurz zintegrowany jest z wyjmowanym i zmywalnym filtrem powietrza. Filtr ten ma charakter stały, można go w razie potrzeby umyć, oczywiście przed ponownym jego użyciem w robocie sprzątającym, filtr musi być całkowicie osuszony. Samo opróżnianie pojemnika na kurz jest bardzo proste i nie powinno nikomu sprawić kłopotu.

Philips SmartPro Compact FC8774/01 - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Philips SmartPro Compact FC8774/01 jest jednym z cichszych urządzeń w swojej klasie. Deklarowana przez producenta głośność pracy to 58 dB, co możemy potwierdzić naszymi pomiarami.

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy automatycznego odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Podczas pracy robota uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 58,3 dB. Tym samym stwierdzamy, że jest to jedno z cichszych urządzeń w swojej klasie. Inna sprawa, że głośność pracy urządzenia automatycznego ma drugorzędne znaczenie. W końcu robota raczej nie musimy pilnować (a tym samym - słuchać jego pracy). 

Wbudowany w robota akumulator zawiera zapas energii, który zgodnie z deklaracjami producenta ma wystarczyć na 130 minut pracy. W naszych testach robot potrafił pracować nawet nieznacznie dłużej (143 minuty). Deklarowany przez producenta czas ładowania akumulatora to ok. 4 godziny, jednak w naszych testach robot Philipsa okazywał się naładowany już po ok. 3,5 godziny. Maksymalny pobór mocy - zmierzony profesjonalnym miernikiem Voltcraft Energy Logger 4000F - to 24W. Zużycie energii podczas jednego ładowania do pełna: 0,04 kWh.

Philips SmartPro Compact FC8774/01 - dane techniczne

 • typ: automatyczny odkurzacz - robot;
 • moc: maksymalna zmierzona, pobierana w trakcie ładowania urządzenia: 24 W;
 • pojemność akumulatora: b.d. typ Li-Ion;
 • siła ssania: b.d.
 • poziom hałasu: maksymalny zmierzony 58,3 dB;
 • typ filtra: filtr stały zmywalny;
 • regulacja mocy ssania: nie, możliwość zmiany trybu pracy za pomocą pilota;
 • zasięg pracy: teoretycznie brak ograniczeń pod warunkiem dostępu do stacji ładującej;
 • czas pracy na jednym ładowaniu: deklarowany 130 min, faktyczny zmierzony: 143 min.;
 • pojemność zasobnika na kurz: 0,3 l;
 • klasa energetyczna: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa reemisji kurzu: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;

Philips SmartPro Compact FC8774/01 - podsumowanie

Robot sprzątający Philipsa to urządzenie, które może stanowić dodatkowy sprzęt odkurzający do podłóg twardych i - co warto mieć na uwadze - tylko takich. Wbrew zapewnieniom wielu osób, które w internecie umieszczają filmy jak to niby ten robot sprząta po dywanach, nie wierzcie w skuteczność urządzenia na dywanach. Zresztą informuje o tym lojalnie sam producent: to sprzęt do podłóg twardych. Zaletą robota jest cicha praca, prosta obsługa. Urządzenie delikatnie traktuje meble i elementy wyposażenia. Robot dzięki specyficznemu układowi jezdnemu łatwo pokonuje progi czy niewielkie przewyższenia (do 2 cm) i przeszkody, a sensoryka chroni go przed spadkiem np. ze schodów. Sprzęt sprząta kurz i drobne zanieczyszczenia, większe (jak np. liście roślin) nie zmieszczą się w otworze zasysającym. Tym samym sprzęt Philipsa pomoże nam znacząco zmniejszyć częstotliwość tradycyjnych odkurzań, jednak nie uwolni nas od nich całkowicie. 

Jeżeli przetestowany przez nas model odkurzacza automatycznego marki Philips nie przypadł Ci jednak do gustu, albo chcesz go po prostu porównać z innymi przetestowanymi przez nas urządzeniami zachęcamy do zapoznania się z naszymi testami innych robotów:

Waszym zdaniem

ninarusin.198600

fajna rzetelna recenzja, ale z punktu widzenia klienta widzę ze 1000 zł to wole trochę dołożyć i wziąć roombe np 695 ( tzn mam:) )

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.