Test soundbarów

Pół ściany dźwięku

Dawid Grzyb
Test soundbarów

Jakiś czas temu przetestowaliśmy osiem zestawów kin domowych, rozwiązań "wszystko w jednym", kompleksowych systemów generujących dźwięk dookólny, wyposażonych w sześć a czasem nawet więcej kolumn. Te urządzenia są dedykowane telewizorom, ale nie jest to jedyne możliwa droga poprawy dźwięków z nich płynących. Interesującą alternatywą są opisywane przez nas urządzenia, zapraszamy na test soundbarów.

1

Testowane produkty:

Wstęp

Dźwięk głośników telewizora, w olbrzymiej większości przypadków, jest na dłuższą metę po prostu męczący. Rozwiązaniem znacznie poprawiającym jakość brzmienia są wielokanałowe zestawy kin domowych, ale są one nieporęczne. Rozwiązaniem pośrednim jest system stereo, czyli para dwóch kolumn podłogowych lub monitorów podstawkowych, pasywnych lub aktywnych oraz jakiegoś urządzenia zintegrowanego, wzmacniacza, przedwzmacniacza oraz przetwornika w jednym, który przyjmie sygnał cyfrowy z telewizora. Dla niektórych również to rozwiązanie może wydawać się zbyt skomplikowane. Wielu użytkowników szuka czegoś prostego. Jakiegoś niezależnego urządzenia, które podłącza się za pomocą jednego, maksymalnie dwóch kabli i mamy lepszy dźwięk. Dlatego właśnie powstały soundbary. I dlatego też powstał nasz test soundbarów.

Pierwszy soundbar został opracowany przez firmę Altec Lansing pod koniec lat 90. XX wieku. Początkowo nosił nazwę The Voice Of The Digital Theatre, ale w skrócie nazwano go po prostu ADA106. Był to w owym czasie jedyny w swoim rodzaju system, który oprócz wkomponowania kilku głośników oferował również dźwięk w pełni przestrzenny, generowany za pomocą różnych, wbudowanych w układ DSP (procesor dźwięku) filtrów i algorytmów.

Soundbar to płaska, ale szeroka obudowa z wbudowanymi kilkoma głośnikami, do której można wprowadzić sygnał cyfrowy lub analogowy, a często obydwa na raz. Teoretycznie rozwiązanie jest wręcz wymarzone dla osób, które cenią prostotę i minimalizm. Pytanie tylko, czy te urządzenia faktycznie dostarczają dźwięk lepszy niż ten płynący z telewizora. Właśnie to postanowiliśmy sprawdzić. Soundbary tanie nie są i w teorii nie prezentują jakości dźwięku znacznie przewyższającej tą oferowaną przez współczesne telewizory, ale praktyka to co innego. Do zalet soundbarów zdecydowanie należy kompaktowa forma, pod telewizorami prezentują się bardzo dobrze. Są to urządzenia, których jednym z głównych zadań jest cieszyć oko właścicieli. Co więcej, obsługa soundbarów jest dziecinnie prosta, nie trzeba nic konfigurować, wystarczy podłączyć dosłownie dwa kable. Czego chcieć więcej?

Waszym zdaniem

smajek3000

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą. KIRS - Elegancja płynie z czasem www,sklepkirs.na.allegro.pl

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.