Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych

Duże granie za dwa tysiące

Dawid Grzyb
Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych

Pomimo tego, że kolumny podłogowe są zauważalnie większe od podstawkowych, też można je kupić stosunkowo tanio. Część osób uważa jednak, że takie niedrogie skrzynki nie są w stanie dobrze zagrać. Cóż, jest zupełnie inaczej, co potwierdziły niniejsze testy.

7

Testowane produkty:

Wstęp

Pomimo tego, że kolumny podłogowe są zauważalnie większe od podstawkowych, też można je kupić stosunkowo tanio. Część osób uważa jednak, że takie niedrogie skrzynki nie są w stanie dobrze zagrać. Cóż, jest zupełnie inaczej, co potwierdziły niniejsze testy.

Głównym kryterium doboru kolumn niemalże zawsze jest cena produktu, czy suma jest trzycyfrowa, czy czterocyfrowa. Większość osób ma bardzo ograniczoną ilość pieniędzy do wydania. Ten artykuł jest skierowany właśnie do tych, którzy chcą się cieszyć dobrymi kolumnami podłogowymi, nie wydając na nie małej fortuny.

Ponieważ w poprzedniej publikacji przedstawiliśmy kilka modeli kolumn podstawkowych, tym razem czas na tanie, ale podłogowe, przeznaczone do większych pomieszczeń. Teoretycznie to właśnie od nich powinniśmy rozpocząć serię artykułów porównawczych, ponieważ są dużo bardziej popularne od konstrukcji przeznaczonych do stawiania na półce lub podstawkach. Niemniej tak zwane wolnostojące są droższe, dlatego taka kolejność, a nie inna.

Pułap cenowy ustaliliśmy na poziomie około 2,5 tys. zł, chociaż zdecydowana większość przetestowanych modeli jest tańsza. W teście wzięli udział przedstawiciele aż 10 firm, diametralnie różniący się pod względem wykonania oraz brzmienia. Zapraszamy do lektury.

Waszym zdaniem

tomek_amp00

Kolumn za 2,5tys. zł się nie kupuje. Nawet tańszych, a w szczególności tych droższych. Zdecydowanie lepiej jest poszukać projektu, kupić przetworniki, elementy zwrotnic, zrobić obudowy i wykonać kolumny czy też monitory samemu. Jestem ciekaw jak wypadłyby testowane kolumny w porównaniu z np tym: http://stx.pl/fx-300.html Cena 1200zł jest za jedną kolumnę, ale gdyby robić wszystko samemu można się zmieścić w 1500zł za parę. Polecam forum: www.diyaudio.pl

olek.bies00

Ciekawe dlaczego w teście nie ma rodzimej konstrukcji tonsilu maestro II 180 za niecałe 800PLN za sztukę 3 drożne o świetnym podziale pasma, doskonałej scenie a także paśmie przenoszenia. Bass-reflex z przodu, możliwy biampling, naprawdę bardzo solidna drewniana obudowa, dołączone "szpice" w zestawie. Pomimo sporych rozmiarów i wagi (21 kilo sztuka) grają nieźle nawet w pomieszczeniu już od ok 15-17 m2 - oczywiście pełnię możliwości dadzą w pomieszczeniu 25 m2 i więcej. "niestety" - nie posiadają one tandetnych chińskich świecidełek i ozdobek z plastiku na frontpanelach, ale jakością dzwięku kładą na głowę wszystkie testowane powyżej konstrukcje. I jeszcze jedna uwaga dotycząca testu - NIGDY kolumn głośnikowych nie ustawia się tak, aby osie głośników krzyżowały się na głowie słuchacza (jak również naprzeciwko siebie). Osie głośników powinny być równoległe do siebie (ewentualnie w niedużych pomieszczeniach można delikatnie je odchylić do środka o kilka stopni)

om3ga8900

@tomek Zgadzam sie ze sensu kupowania NOWYCH kolumn za 2 czy 2,5k sensu nie ma. Uzywane w tej cenie dostaniemy o klase-dwie lepsze bez problemu. Co do DIY do tego trzeba miec jakies pojecie+narzedzia+miejsce odpowiednie, nikt nagle z salonu nie zrobi warsztatu stolarskiego, choc posiadajac taka wiedze i sprzet mozna zrobic podobny produkt sporo taniej. Ba! dobrze grajacy i wygladajacy co potwierdza bingant swoimi diy. @olek a) Kolumn tonsila tu nie ma chocby dlatego ze testowane to przedzial 2000-2500zl a nie 1500 ;) Inna sprawa ze 1500zl za tonsile to kasa wyrzucona w błoto. To samo altusy. b) 21kg na kolumne to wcale nie jest duzo, sa monitory wazace 20kilo. c) twierdzac ze tonsil gra lepiej niz powyzsze, oczywiscie sluchales kolumn z testu ? d) nie 'szpice' tylko kolce, zas ich dodanie do produktu nie swiadczy odrazu o tym ze to produkt z wyzszej polki. @test a) Brak podstawowych danych o kolumnach... to jak testowac samochod nie podajac podstawowych danych producenta o silniku. b) wiecej zdjec niz samego testu c) jakies wykresy z pomiarow ? d) minus z wczesniej testowanego wzmacniacza ktory bral udzial w tym tescie - 'zapewne dla niektórych zbyt ciężki i duży ' wtf :E ?

om3ga8900

@up tekst ladnie podzielilem ale ofc samo go zlało + brak mozliwosci edycji.

tomol_msr00

Żadnych specjalnych narzędzi nie trzeba: Płyty pod wymiar zamówić w markecie budowlanym lub w zakładzie stolarskim, do tego klej do drewna, wkręty, wkrętarka, wiertło 2mm-3mm i 8mm, szpachla, papiery ścierne. Optymalnie byłoby posiadać jeszcze frezarkę górnowrzecionową, ale można się obejść bez tego. Bingant z początku wcale super sprzętu nie miał; zwykła frezarka, wyrzynarka, kilka ścisków stolarskich. To co go odróżnia od wielu innych, to głowa na karku, a mówiąc ściślej umysł inżynierski.

robert2601198800

A gdzie Jamo S606 ?

om3ga8900

@up Jamo nie ta polka cenowa i jakosciowa.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.