Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych

Duże granie za dwa tysiące

Dawid Grzyb
Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych

Pomimo tego, że kolumny podłogowe są zauważalnie większe od podstawkowych, też można je kupić stosunkowo tanio. Część osób uważa jednak, że takie niedrogie skrzynki nie są w stanie dobrze zagrać. Cóż, jest zupełnie inaczej, co potwierdziły niniejsze testy.

7

Testowane produkty:

Podsumowanie

Po wielu godzinach odsłuchu na usta ciśnie się nam jedno stwierdzenie: dobrze brzmiących podłogowych jest znacznie więcej niż dobrze brzmiących podstawkowych. Po prostu pojemniejsza komora rezonansowa zapewnia większe pole do popisu dla projektantów. W podstawkowym monitorze trudno jest zmieścić więcej niż dwa przetworniki. Wolnostojące skrzynki takich ograniczeń nie narzucają, co oczywiście nie znaczy, że wszyscy konstruktorzy korzystają z większej ilości miejsca.

Przetestowane przez nas kolumny podłogowe są kierowane do tych, którzy dysponują pomieszczeniem o powierzchni 18–20 metrów kwadratowych lub większym. Spora część potrzebuje nieco miejsca z tyłu i po bokach oraz wymaga, aby słuchacz siedział tych kilka metrów przed nimi, co najwyżej te „wentylowane” z przodu można dosunąć do samej ściany. W przeciwnym razie zdecydowanie lepiej wybrać mniejsze podstawkowce.

Pod względem jakości wykonania ze stawki wybijają się cztery konstrukcje. Dali Zensor 5 są na tym polu po prostu znakomite, a do tego wolne od nieco tandetnego plastiku. Sprzęt debiutującej na łamach AGDLab.pl marki Indiana Line, model Tesi 560, wygląda wyśmienicie, zwłaszcza bez maskownic, i też jest pozbawiony wstawek z tworzywa sztucznego. HRS-75 firmy M-Audio wyglądają na pierwszy rzut oka na kilkakrotnie droższe, niż są, taka fortepianowa czerń budzi uznanie. Także Taga Harmony Platinum F-100 wypadają pod tym względem bardzo dobrze na tle większości rywali, zresztą mają więcej cech typowych dla znacznie droższych skrzynek.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, na wyróżnienie zasługuje nieco więcej modeli. Na podium po raz kolejny staje produkt Boston Acoustics. Podłogowa wersja kolumny, która wygrała poprzedni test porównawczy, A 250, nie zawiodła i tym razem. Znakomicie wypadły też skrzynki Dali Zensor 5. Są to najmniejsze konstrukcje w teście, a siłą basu oraz bogactwem brzmienia przyćmiewają większość rywali. Ponadprzeciętnie grają także Tesi 560. Kolumny M-Audio HRS-75 odrobinę odstają od czołówki pod tym względem, ale jest to bardzo dobry wybór dla osób szukających dźwięku lekkiego i przestrzennego. A dla tych, którzy szukają muzycznej prawdy za wszelką cenę, jest przeznaczony sprzęt marki Mission, MX4, zapewniający najmniejsze podbarwienia. Harmony Platinum F-100 firmy Taga też nie odstają wyraźnie od czołówki i docenią je szczególnie ci, którzy szukają podłogówek o nadzwyczaj „szerokim” dźwięku (drugim modelem o takiej charakterystyce jest HRS-75).

Co wybrałby dla siebie tester? Połączyłby obudowę modelu Zensor 5 z brzmieniem A 250, lecz ponieważ jest to niemożliwe, najpewniej kupiłby, głównie ze względu na wygląd, duńską konstrukcję.

Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych (1)

dla kolumn podłogowych Boston Acoustics A 250

Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych (1)

dla kolumn podłogowych Dali Zensor 5

Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych (1)

dla kolumn podłogowych Indiana Line Tesi 560

Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych (1)

dla kolumn podłogowych M-Audio HRS-75

Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych (1)

dla kolumn podłogowych Mission MX4

Testujemy 10 niedrogich kolumn podłogowych (1)

dla kolumn podłogowych Taga Harmony Platinum F-100

Waszym zdaniem

tomek_amp00

Kolumn za 2,5tys. zł się nie kupuje. Nawet tańszych, a w szczególności tych droższych. Zdecydowanie lepiej jest poszukać projektu, kupić przetworniki, elementy zwrotnic, zrobić obudowy i wykonać kolumny czy też monitory samemu. Jestem ciekaw jak wypadłyby testowane kolumny w porównaniu z np tym: http://stx.pl/fx-300.html Cena 1200zł jest za jedną kolumnę, ale gdyby robić wszystko samemu można się zmieścić w 1500zł za parę. Polecam forum: www.diyaudio.pl

olek.bies00

Ciekawe dlaczego w teście nie ma rodzimej konstrukcji tonsilu maestro II 180 za niecałe 800PLN za sztukę 3 drożne o świetnym podziale pasma, doskonałej scenie a także paśmie przenoszenia. Bass-reflex z przodu, możliwy biampling, naprawdę bardzo solidna drewniana obudowa, dołączone "szpice" w zestawie. Pomimo sporych rozmiarów i wagi (21 kilo sztuka) grają nieźle nawet w pomieszczeniu już od ok 15-17 m2 - oczywiście pełnię możliwości dadzą w pomieszczeniu 25 m2 i więcej. "niestety" - nie posiadają one tandetnych chińskich świecidełek i ozdobek z plastiku na frontpanelach, ale jakością dzwięku kładą na głowę wszystkie testowane powyżej konstrukcje. I jeszcze jedna uwaga dotycząca testu - NIGDY kolumn głośnikowych nie ustawia się tak, aby osie głośników krzyżowały się na głowie słuchacza (jak również naprzeciwko siebie). Osie głośników powinny być równoległe do siebie (ewentualnie w niedużych pomieszczeniach można delikatnie je odchylić do środka o kilka stopni)

om3ga8900

@tomek Zgadzam sie ze sensu kupowania NOWYCH kolumn za 2 czy 2,5k sensu nie ma. Uzywane w tej cenie dostaniemy o klase-dwie lepsze bez problemu. Co do DIY do tego trzeba miec jakies pojecie+narzedzia+miejsce odpowiednie, nikt nagle z salonu nie zrobi warsztatu stolarskiego, choc posiadajac taka wiedze i sprzet mozna zrobic podobny produkt sporo taniej. Ba! dobrze grajacy i wygladajacy co potwierdza bingant swoimi diy. @olek a) Kolumn tonsila tu nie ma chocby dlatego ze testowane to przedzial 2000-2500zl a nie 1500 ;) Inna sprawa ze 1500zl za tonsile to kasa wyrzucona w błoto. To samo altusy. b) 21kg na kolumne to wcale nie jest duzo, sa monitory wazace 20kilo. c) twierdzac ze tonsil gra lepiej niz powyzsze, oczywiscie sluchales kolumn z testu ? d) nie 'szpice' tylko kolce, zas ich dodanie do produktu nie swiadczy odrazu o tym ze to produkt z wyzszej polki. @test a) Brak podstawowych danych o kolumnach... to jak testowac samochod nie podajac podstawowych danych producenta o silniku. b) wiecej zdjec niz samego testu c) jakies wykresy z pomiarow ? d) minus z wczesniej testowanego wzmacniacza ktory bral udzial w tym tescie - 'zapewne dla niektórych zbyt ciężki i duży ' wtf :E ?

om3ga8900

@up tekst ladnie podzielilem ale ofc samo go zlało + brak mozliwosci edycji.

tomol_msr00

Żadnych specjalnych narzędzi nie trzeba: Płyty pod wymiar zamówić w markecie budowlanym lub w zakładzie stolarskim, do tego klej do drewna, wkręty, wkrętarka, wiertło 2mm-3mm i 8mm, szpachla, papiery ścierne. Optymalnie byłoby posiadać jeszcze frezarkę górnowrzecionową, ale można się obejść bez tego. Bingant z początku wcale super sprzętu nie miał; zwykła frezarka, wyrzynarka, kilka ścisków stolarskich. To co go odróżnia od wielu innych, to głowa na karku, a mówiąc ściślej umysł inżynierski.

robert2601198800

A gdzie Jamo S606 ?

om3ga8900

@up Jamo nie ta polka cenowa i jakosciowa.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.