Testujemy osiem zestawów kin domowych 5.1

A dookoła dźwięk...

Dawid Grzyb
Testujemy osiem zestawów kin domowych 5.1

Dźwięk się zmienia. To trywialne stwierdzenie można rozpatrywać pod dziesiątkami różnych kątów. Nam chodzi o to, że dziś inaczej podchodzi się do jego odtwarzania niż kiedyś. Stało się tak w wyniku rozwoju wielu nośników z danymi, a przede wszystkim wynalezienia nowych metod zapisu ścieżki audio pod postacią zer i jedynek oraz korzystania z nich. Owszem, płyty kompaktowe zyskały niemałą popularność, to w końcu też nośnik cyfrowy, ale dźwięk na nich zapisywany był przez wiele lat „jedynie” dwukanałowo. Współcześnie ludzie są żądni wrażeń i coraz bardziej wymagający. Chcą w domowym zaciszu poczuć się tak jak w kinie. Sklepy są pełne sprzętów, które im to umożliwiają.

13

Testowane produkty:

Wstęp

Wiadomo, że każdy produkt z segmentu audio promowany jest bardzo wieloma sloganami marketingowymi, a praktyka zwykle weryfikuje to, co się przeczytało na ulotce reklamowej produktu. Przesycona przekazem marketingowym informacja o produkcie dostępna dla klienta w sklepie to zbyt mało, by samodzielnie ocenić czy oglądany produkt jest właśnie tym, który spełni oczekiwania nabywcy.

Epoka, kiedy królował sprzęt stereo, składający się z odtwarzacza płyt kompaktowych, wzmacniacza i pary kolumn, już mija. W takiej postaci sprzęt audio wzbudza zainteresowanie tylko specyficznej klienteli, mającej określone oczekiwania brzmieniowe. Tak prezentujące się zestawy stereo nie zniknęły z półek sklepowych, ale odchodzi się od takiej formy, uznawanej za jedyną, słuszną drogę jeszcze dwadzieścia lat temu. Wiąże się to z rozwojem techniki, cyfryzacją dźwięku oraz postępującymi udogodnieniami i rozwiązaniami, które umożliwiają nam zarządzać całą muzyką z poziomu odtwarzaczy strumieniowych, komputerów, a nawet telefonów komórkowych. Ale to nie wszystko. Z cyfryzacją dźwięku wiąże się też rozwój przekazu wielokanałowego (jeszcze niedawno można go było doświadczyć jedynie w sali kinowej). Rozwiązaniem, które stanowi ekwiwalent kinowego brzmienia we własnym salonie, są zestawy kina domowego. Im poświęcona jest ta publikacja.

Temat kompletnych zestawów kin domowych jest dla wielu nie lada problemem. Gdy decydujemy się wydać zaoszczędzone pieniądze na taki produkt, pojawia się bardzo dużo pytań i wątpliwości. W tym materiale doradzimy Wam, co kupić.

Waszym zdaniem

niegrzech00

5.1 jest przestarzałe od czasu jak jest 7.1

Murgrabia2300

plastic is fantastic, to nie kino domowe

heartagram00

LG odtwarza napisy, plik musi mieć tą samą nazwę i najlepiej rozszerzenie *.SRT. Wszystkie zestawy powinny przejść najpierw aktualizację oprogramowania.

tomek191100

CO za złomy!???? jak patrze na te tu tzw górnolotnie nazwanie hmmm..... "kina domowe" (???!!) to prychnąłem z dziewczyną śmiechem, czytam i oczom nie wierze. Pojedzcie sobie na jakieś doroczne Audio Show to zrozumiecie jaka przepaść jest miedzy tymi "wynalazkami" a PRAWDZIWYM DŹWIĘKIEM i prawdziwym Kinem domowym i prawdziwym systemem dżwiękowym.Tyle że kompletnie inaczej wygladającym niż te klocki dla dzieci w przedszkolu . te tu to zabawki dla gawiedzi i plebsu z PRL za 2000 złotych jak lunapark dla kalsy robotniczje w PRLU. chyba nigdy nie widziało się porządnego sprzetu audio z prawdziwego zdarzenia bo tego w sklepach na ulicy to się nie kupuje.W sklepie to się ziemniaki kupuje. .Sorry ale tego tu nie mozna nazwać systemami kina domowego tak jak malucha nie mozna nazwać samochodem. A oranżady cocacolą Obskurna płyta wiórowa + płytka zmontowana w Azji za pewne po minimum kosztów+ plastik dobry na pudełka spożywcze.......szok. wszystko sie najczesciej w taj "klasy" wodotryskach rozlatuje w krótkim czasie, skomplikowane tak że tytuł, profesorski trzeba by w ogóle coś zagrało, a w efekcie najczęsciej dudni i rzęzi jak w stodole albo moim kibelku. Polecam uwadze jakieś europejskie lub polskie Audio Show imprezy- tam można zrozumieć co znaczy dobry dźwięk do kina domowego. Nie zawracam sobie głowy takimi "wynalazkami:" pozostawiając to mojemu sąsiadowi c o nie ma uszu ani oczu..

bmtarn00

Czy posiada ktoś zestaw kina domowego firmy Harman - Kardon np. BDS 770 lub coś podobnego?. Jakie wrażenia, polecilibyście coś takiego do pokoju ok 25 m2?. Albo co innego by ktoś z Was proponował, oczywiście w miarę rozsądnej kwocie tak do 5 tyś zł. Używanie głownie filmy, muzyka i może jakieś gry na PS. Pozdrawiam.

wojciech_walach00

Pytanie - kto pisał te zestawienie - albo skąd to wytrzasnął. Proszę te bzdury zdjąć ze strony. Błąd na błędzie i dane wyssane z palca - choćby Panasonic SC-XH170 - to nie jest blue-ray ale zwykłe DVD, co na stronie producenta jest wyraźnie napisane. Za taki artykuł ktoś powinien stracić pracę - ale ta opinia się nie ukaże - niestety. Nie czytam już "nowinek" z Onetu zawiedziony

ely1300

~ bmtarn 29-05-2013, 09:2631Czy posiada ktoś zestaw kina domowego firmy Harman - Kardon np. BDS 770 lub coś podobnego?. Jakie wrażenia, polecilibyście coś takiego do pokoju ok 25 m2?. Albo co innego by ktoś z Was proponował, oczywiście w miarę rozsądnej kwocie tak do 5 tyś zł. Używanie głownie filmy, muzyka i może jakieś gry na PS. Pozdrawiam. Posiadam BDS550 i do tego Jamo X850. Bez subwoofera, pracuje w stereo. MEGA. Zakupiłem ze względu na "all in one" oraz bardzo minimalistyczny wygląd. Z przodu tylko szpara do wsuwania płyt oraz podświetlane pokrętło głośności (można je ściemnić w ustawieniach do min.). Moja roczna córka wogóle się nie interesuje, więc mam problem z ciągłym przyciskaniem i przełączaniem z głowy (to był powód zakupu tego amplitunera). Co do jakości i grania. Irytuje dość długie stratowanie systemu po włączeniu. Potem obsługa już banalna - wybierasz źródło na pilocie (niestety nizbędny, bo nic bez niego nie zrobisz oprócz włączenia, wyjęcia płyty i wspomnianego podgłoszenia/przyciszenia). Niestety niezbędne jest podłączenie pod TV, bo poruszanie po menu bez podglądu na TV jest raczej uciążliwe lub czasami niemożliwe - ale to normalne, że podłącza się ten sprzęt pod TV. Radio mało czułe. Załączona oryginalnie antena w formie metrowego przewodu zbiera jedyni lokalne stacje. Podłączenie pod zewnątrzną porządną antenę rozwiązało problem i wszystko działa jak powinno. Dźwięk. Super brzemienie z moimi kolumnami, miękko soczyście - ale to kwestia kolumn. Nie polecam tego amplitunera z oryginalnymi plastikowymi kolumnami H/K. Porażka. Moje używane prawdziwe kolumny podłogowe to żaden high end - raczej sprzęt amatorski, ale prawdziwe stereo grają 1000 razy lepiej niż fabryczne plastikowe badziewka. Jeśli się zastanawiasz, to myślę że nie ma co. Masz wszystko zamknięte w 1 obudowie. Bardzo przyzwoite wykonanie, Dźwięk w tej półce cenowej więcej niż bardzo dobry. Kup sam amplituner, dokup do niego nawet budżetowe prawdziwe kolumny (czy stereo czy kina domowego) i będziesz na pewno zadowolony. I mój wpis podsumowuje również cały artykuł powyżej. To co tu reklamujecie (to przecież sponsorowany artykuł, prawda?) to nie kino domowe, to plastikowe chińskie zabawki, które dają namiastkę kina domowego, ale absolutnie nie nadają się do słuchania muzyki. Chyba, że ktoś jest głuchy i wystarcza mu, że coś tam brzęczy oraz bas napier...la aż ściany się trzęsą a szkła jeżdżą po regałach. Nie ma to nic wspólnego z zestawem stereo oraz kinem domowym. To ładnie wyglądające zabawki, zrobione przez chińczyka z plastiku, które wyglądają nowocześnie i nic poza tym. Chcecie kino domowe, to kupcie sobie prawdziwy amplituner (koszt od 2000zł), do tego odtwarzacz DVD/BluRay lub urządzenie zintegrowane jak moje. Do tego prawdziwe kolumny, z drewna (lub pochodnych) z głośnikami, zwrotnicami, wygłuszoniem w środku. I to dopiero będzie grało. I jako stereo do słuchania muzyki i jako kino domowe.

dyru00

Do ~bmtarn: Ja mam HK BDS 870 - ma znacznie lepsze kolumny. Krótko - dzwięk świetny z aktywnym subwooferem, ładny wygląd, interfejs użytkownika trochę siermiężny i wolny. Do filmów i muzyki polecam (zresztą z Xboxem też działa super). Gdybym miał jeszcze raz wybierać to bym kupił to samo albo BDS 877. Porównywałem z zestawem Sony - zupełnie inna klasa. Ale to sprzęt dla oczekujących dobrego dźwięku a nie gadżeciaży skupiających się na tysiącu wodotrysków i mocy wyrażonej w kilowatach. Do pokoju 25m2 BDS 770 też może być ok ale nie testowałem. Ja nagłaśniam trochę większe pomieszczenie.

bartfoj00

logitech z-5500 + odtwarzacz B-ray i wystarczy w zupełności ... thx gniecie

bmtarn00

Do dyru i ely13, dziękuję bardzo za odpowiedź i Wasz czas poświęcony na napisanie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.

sluby00

@bmtarn Ja mam BDS776W i pokój 22m2. Głośniki MEGA. Godne polecenia. Najlepiej ogląda sie Avatara ;)

storczyk200

Bardzo trafna ocena. Sam odsłuchiwałem sprzęty z pierwszej trójki i mam te same spostrzeżenia co do możliwości dźwiękowych.

cstain00

Osobiście mam takie głośniki http://www.avstore.pl/jamo-c607-hcs-3-glosniki-kina-domowego.html i nie mogę narzekać gra to bardzo przyjemnie.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.