Thomson 55FW8785 – test telewizora Full HD i 3D

Thomson W8 – najlepsza seria prosto z... Polski

Marek Kowalski
Thomson 55FW8785 – test telewizora Full HD i 3D

Thomson 55FW8785 to przedstawiciel najlepszej serii telewizorów Full HD i 3D tego producenta, W8. Jest produkowany w Polsce, w żyrardowskiej fabryce koncernu TCL (to jeden z największych graczy w branży). Pięćdziesiątkapiątka Thomsona metrykę ma przyzwoitą, ale czy równie dobrze wypadnie w praktycznych testach? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na to pytanie.

6

Thomson 55FW8785 – najlepszy Full HD? Przegląd najciekawszych funkcji

Thomson 55FW8785 to telewizor wyprodukowany w Polsce, w żyrardowskiej fabryce koncernu TCL, jednym z lepiej zorganizowanych zakładów tego typu na świecie (zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją z tego miejsca).

Czym Thomson 55FW8785 kusi potencjalnego nabywcę? Ceną? Raczej nie – są znacznie tańsze modele o przekątnej 55 cali, choćby 55FU4243 tego samego producenta, obecnie chyba najtańszy 55-calowiec na rynku (znaleźliśmy go w cenie około 3000 zł, a to niemal 2 tys. zł mniej, niż kosztuje ten, który dziś testujemy). Z drugiej strony warto pamiętać, że w tym samym rozmiarze dostępne są również dużo droższe telewizory Full HD (np. testowany przez nas wcześniej Sony Bravia KDL-55HX955, obecnie do kupienia za 7000–8000 zł).

Skoro jednak nie bardzo niską ceną, to może funkcjonalnością? Przyjrzyjmy się pokrótce temu, na co producent zwraca szczególną uwagę, promując ten właśnie sprzęt.

Thomson 55FW8785 to najbardziej zaawansowany i najdroższy spośród modeli Full HD tej marki. Wyżej od serii Thomson W8 pozycjonowane są już tylko telewizory z serii W9, odróżniające się przede wszystkim matrycą o wyższej rozdzielczości, 4K (Ultra HD).

8Q2A8673bOczywiście, 55-calowiec Full HD Thomsona to urządzenie klasy Smart TV, wyposażone w komplet tunerów (cyfrowy naziemny, analogowy, satelitarny) oraz interfejsy sieciowe (zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe) i zapewniające częstotliwość odświeżania na poziomie 100 Hz. Warto podkreślić, że jest to rzeczywista częstotliwość odświeżania, a nie tzw. Clear Motion Index 100 Hz (wartość CMR w przypadku testowanego telewizora wynosi 400 Hz).

Jeśli chodzi o szybkość odświeżania, jest to najszybszy obecnie dostępny telewizor marki Thomson, szybszy nawet od jeszcze wyżej pozycjonowanego W9 o rozdzielczości 4K.

Testowany sprzęt jest wyposażony w matrycę zdolną do wyświetlania obrazu przestrzennego. Oczywiście, by móc oglądać obraz 3D, trzeba mieć dodatkowy gadżet, specjalne okulary. Te są dołączane w zestawie. Thomson/TCL zdecydował się na aktywną technikę generowania obrazu 3D, a nie polaryzacyjną, co oznacza, że z jednej strony możemy (po dostarczeniu odpowiedniej jakości źródła, np. Blu-ray 3D) cieszyć się pełną rozdzielczością Full HD 3D (w przeciwieństwie do pasywnego 3D, wymagającego okularów polaryzacyjnych), ale z drugiej istnieje obawa, że ewentualne migotanie będzie szybko męczyć (w dalszej części tekstu piszemy nieco więcej o 3D i swoich wrażeniach).

Testowany telewizor w pełni wykorzystuje obecność interfejsu bezprzewodowego, obsługuje strumienie multimedialne z serwerów DLNA i technikę Miracast (możliwość bezprzewodowego przesyłania zawartości ekranu urządzenia mobilnego na ekran telewizora).

Funkcjonalność modelu 55FW8785 uzupełnia obsługa standardu telewizji hybrydowej (HbbTV), czyli dodatkowych informacji przesyłanych internetem przez nadawcę danego programu. Dzięki temu podczas oglądania danego kanału możemy korzystać z dodatkowych usług i informacji. Oczywiście, nie mogło zabraknąć funkcji nagrywania programów telewizyjnych, timeshiftingu czy wbudowanego odtwarzacza multimedialnego. Jaka jest rzeczywista funkcjonalność, jakość i wygoda obsługi testowanego telewizora? Piszemy o tym na kolejnych stronach.

Waszym zdaniem

mi.ol00

Oczywiście ceny nie podaliście: 4999,00
Trochę sporo jak na polski wyrób - w tej cenie można już kupić 60 cali np Sharpa LC-60LE652E czy Samsunga UE60F6100 - oba 3D.

sittek01

Od kiedy to francuski produkt nagle stał się polskim? Ciekawostka. Podświetlenie LED- tragedia. Poza tym wszystko wygląda fajnie, tylko zastanawiam się kto wymyślił takie zasilanie jak do lampki nocnej? Obawy? Jak najbardziej. Cena natomiast, zaporowa. 5000 złotych? Żarty.

elgreco10

Obecnie mam Samsung PS50-A756 plazme z 14000h po 5 latach.W drodze jest Panasonic 65" VTW60 za...2000€(okazja!!)+4 lata gwarancji, do tego BDT320 za....100€ :-) :-)
Tylko plazma! Plazme kalibruje po kilkuset godzinach.

adamo00

Telewizor produkowany w Polsce, czy tylko w niej składany z komponentów, które wyprodukowały koncerny w Chinach, Japonii, Malezji itd.? Sprawa jest prosta - rozkręcamy tv na mantę, a w środku bebechy samsunga, philipsa czy innych. Kiedyś liczyło się tylko Sony, Panasonic, Philips itp., bo wiedziało się, że produkcja i montaż urządzeń odbywała się w fabryce danej firmy, wszelkie procedury i normy pochodziły od danego producenta i nie mógł on sobie pozwolić na to, aby jakiś marny podwykonawca składał urządzenia na jego podzespołach, a jakikolwiek błąd w montażu czy przechowywaniu lub transporcie mam negatywny wpływ na markę, którą przecież latami się promowało, co kosztowało tego producenta naprawdę grube pieniądze. Zajmuję się naprawą sprzętu i takie s**y, czy inne choć znane firmy, nie zajmują się np. produkcją matryc, tylko zamawiają je u podwykonawców, ale oczywiście obraz żyleta prosto od tej firmy. To właśnie matryca przede wszystkim jest częścią tv, która generuje obraz i to zwykle ona jest najdroższą częścią tv. Reszta to procesory, które tylko generują sygnały potrzebne do sterowania matrycą i w wielu przypadkach wiele "funkcji" danego tv to tylko chwyty marketingowe, aby zwiększyć sprzedaż danego modelu.

josu00

Kupiłem kiedyś za :ciężkie pieniądze" telewizor Thomson. Padł dokumentnie dwa miesiące po utracie gwarancji. W serwisie zaproponowano mi naprawę, której koszt stanowił 75% nowego odbiornika. Wnioski wyciągnijcie sami. Ja nie kupię nawet wykałaczek z logo tej firmy.

kayron00

"Od kiedy to francuski produkt nagle stał się polskim?" wedle prawa wystarczy żeby choćby jedna część, nawet śrubka w tym TV była wyprodukowana w Polsce i ma on już produktem polskim.
Natomiast myślałem że firma THOMSHON to już dawno zimny trup jest ?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.