Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli

Tanie granie po raz drugi

Dawid Grzyb
Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli

Słuchawki to nietypowe produkty. Ze względu na zastosowanie ich ocena zawsze jest bardzo subiektywna. Tak to wygląda od kuchni, czyli ze strony testera. Jeżeli nawet on, specjalista, przyznaje się do tego, że to dość „ciężki” temat, co ma powiedzieć ktoś, kto chce kupić taki sprzęt dla siebie, ale kompletnie się na tym nie zna? Do których produktów podchodzić z dystansem, które omijać, a na które zwrócić uwagę? Można się poradzić sprzedawcy, lecz ten, najczęściej uzależniony finansowo od prowizji, powie, że „tamte są bardzo dobre, a te droższe, jeszcze lepsze!”. Jest cała masa osób, które chcą kupić słuchawki raz, a dobrze. Kto ma im pomóc, jeśli nie my?

9

Testowane produkty:

Kilka słów wstępu

Dlatego powstała niniejsza publikacja. Ma ona odpowiedzieć na pytanie o to, które słuchawki kupić. Jednakże na rynku jest cała masa różnych modeli. W swoim poradniku, opublikowanym jakiś czas temu, przedstawiliśmy w prosty sposób poszczególne rodzaje słuchawek, różnice pomiędzy nimi, ich mocne oraz słabe strony. Na łamach AGDLab.pl już nie raz pisaliśmy właśnie o tej grupie produktów, niektóre nasze publikacje to były testy porównawcze poświęcone konkretnemu typowi słuchawek, na przykład tym dokanałowym, obecnie bezsprzecznie najpopularniejszym. W niniejszym artykule zajmiemy się równie często wybieraną rodziną: konstrukcjami wokółusznymi i nausznymi.

Za każdym razem, gdy zabieramy się za przygotowanie dużego testu porównawczego, odpowiadamy sobie w redakcji na podstawowe pytania. Ile produktów przetestować? Jakie modele i których firm? Ile mają kosztować? I tak dalej, i tak dalej. Żeby nie przeciągać: tym razem skupiliśmy się na słuchawkach wokółusznych i nausznych z przedziału cenowego plus minus 200–300 zł. Według naszych obserwacji to najpopularniejsza grupa. Przetestowaliśmy kilkadziesiąt modeli różnych firm, zarówno tych bardziej znanych, jak i tych dopiero kiełkujących na naszym rynku. Większość z nich jest dostępna w licznych sklepach.

Urządzenia zostały przetestowane za pomocą odpowiedniej, wręcz referencyjnie neutralnej brzmieniowo platformy testowej, przez jedną, wyjątkowo obeznaną z tematem parę uszu. Wierzymy, że nasz test będzie dla Was pomocny, bo kiepskich słuchawek jest zdecydowanie więcej niż dobrych. Mamy nadzieję, że dzięki niemu dokonacie wyboru, który Was w pełni usatysfakcjonuje. Za niecałe 300 zł naprawdę da się kupić dobre słuchawki.

Waszym zdaniem

bv6t700

Po co wymuszacie rejestracje na onet pl ? Nie wystarczyłaby baza użytkowników pclab ? Może spis treści w formie tabeli i cena obok nazwy ? Nie każdy ma monitor z funkcja PIVOT. Za brakło połączenia z "integrą" ? Internet wspomina że Superlux HD681 zagrają nie najgorzej z każdego urządzenia nawet z realteka ;) a o skarpetowej modyfikacji autor nie wspominał... podobno zmniejsza grzanie uszu. Ile z czytelników ma podobny zestaw wzmacniający ? Jak te słuchawki grają z "lepszej" karty dźwiękowej ? Serie Asusa, Creative i innnych i np z usb-dac MAYA U5 ? Jaki % odbiorców słucha tych konkretnych utworów ? ;] Zabrakło modelu Esperanza EH121 Hip-Hop to chyba najtańsze słuchawki (20-30zł) w tym dziale. Ile razy są słabsze od "luxów" ?

jmak00

Test bardzo OK. Ale nad formatem recenzji musicie jeszcze popracować. Po pierwsze: po jaką cholerę na początku i końcu każdej strony jest spis treści? Nie da się tego cholerstwa nawet zwinąć raz na zawsze, żeby nie było widoczne na następnej stronie. Po drugie: Jak już jest lista nagrodzonych produktów, to dlaczego ich nazwy nie są klikalne? To ma uzasadniać widoczność tych spisów treści?

relativy00

"To w dużej mierze pliki bezstratne oraz wysokiej jakości MP3 (320 kb/s)" W tym miejscu przestałem czytać. Niedawno kupiłem AKG K514 MKII i MP3 na nich słuchać się nie da. Charczenie utworu mnie delikatnie mówiąc denerwuje. Natomiast jak słucham Flaca lub wava to zupełnie inna bajka. Przeprowadzając test słuchawek, powinniście testować jak grają słuchawki i utwory przynajmniej we Flacu. Nawet na moim telefonie słychać różnicę między MP3 a Flacem. A o komputerze nie wspominając.

gaaazzz00

@relativy Kompletne bzdury. Nie masz prawa usłyszeć różnicy między 320kbps mp3 a flac'em. Wystarczy "przepuścić" mp3 320kbps przez RMAA i widać jak na dłoni że strata w stosunku do pliku idealnego ( szumy, zniekształcenia, dynamika, charakterystyka ) są tak niewielkie ( <0,01% ) że ludzkie ucho nie ma prawa usłyszeć różnicy. Jeśli twierdzisz inaczej to jesteś po prostu głuchy albo masz piracką MP3 ripowaną z innej MP3... 96kbps :D Żadnego "charczenia" ani innych słyszalnych zniekształceń nie masz prawa słyszeć jeśli plik był prawidłowo zripowany Zresztą zrób sobie test: MP3 128kbps vs 320kbps : http://mp3ornot.com/ i wyjdzie cała prawda o Twoim słuchu.

wojtzuch00

@gaaazzz Nie robiłem jakichś kompleksowych porównań, ale nieliczne doświadczenia podpowiadają mi, że próbka na stronie, na którą się powołujesz, nie jest idealna do tego, aby pokazać taką różnicę. Nie wiem, może jest wystarczająca, może nie (ja w swoich słuchawkach za 300 zł - których używam wyłącznie do komputera - różnicy na razie nie stwierdziłem, w wolnej chwili spróbuję jeszcze z hi-fi), w każdym razie znalazłyby się dużo bardziej wymagające. Na przykład ktoś, komu wysłałem próbkę (mp3 320 kb/s, stała przepływność, robiona prawie na pewno w EAC-u) płyty "La Spagna" z muzyką Constanzo Festy, stwierdził, że nagranie jest przesterowane. Wysłałem mu plik WAV, a wtedy usłyszał, że to jedynie niedoskonałości dawnych dętych instrumentów (w kilkuosobowym składzie), efekt przepływu powietrza. A co dopiero mówić choćby o dopracowanych kościelnych nagraniach dużych składów, takich jak to: http://athanathos.republika.pl/images/Praetorius.gif Ale kto wie, może to, co wtedy słyszeliśmy u Festy, to było placebo. Tak czy inaczej, moim zdaniem można było lepiej wybrać.

jozinbazin00

Wydaje mi się, że słuchawki jakie opisujecie jako Philips SHP8000 to tak naprawdę Philipsy SHP6000. Mam SHP8000 i wyglądają inaczej;)

eez00

Zabrakło mi 'Pionka'. Sam mam i byłem ciekawy jak wypadną a tu brak w teście, no cóż, nie można mieć wszystkiego.

lostman00

rzeczywiście niedrogie słuchaweczki :D

alex.fox00

Ostatnio przerzuciłem się z "markowych" na słuchawki z pod znaku kruger&matz wykonaniem i dźwiękiem nie odbiegają od konkurencji, a cenowo wypadają nawet lepiej. Nie wydając kupę kasy można mieć dobry ciepły dźwięk, który wydobywa się z KM0621EB, a dodatkowo genialny system do składania.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.