Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli

Tanie granie po raz drugi

Dawid Grzyb
Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli

Słuchawki to nietypowe produkty. Ze względu na zastosowanie ich ocena zawsze jest bardzo subiektywna. Tak to wygląda od kuchni, czyli ze strony testera. Jeżeli nawet on, specjalista, przyznaje się do tego, że to dość „ciężki” temat, co ma powiedzieć ktoś, kto chce kupić taki sprzęt dla siebie, ale kompletnie się na tym nie zna? Do których produktów podchodzić z dystansem, które omijać, a na które zwrócić uwagę? Można się poradzić sprzedawcy, lecz ten, najczęściej uzależniony finansowo od prowizji, powie, że „tamte są bardzo dobre, a te droższe, jeszcze lepsze!”. Jest cała masa osób, które chcą kupić słuchawki raz, a dobrze. Kto ma im pomóc, jeśli nie my?

9

Testowane produkty:

Audio-Technica ATH-TAD400

ATH-TAD400 to nieco zmodyfikowana wersja modelu Audio-Technica ATH-T500. Ogólna konstrukcja się nie zmieniła, w dalszym ciągu są to słuchawki wokółuszne, przeznaczone do użytku domowego, ale ATH-TAD400, w odróżnieniu od ATH-T500, mają budowę otwartą. Oznacza to, że osoby w bliskim otoczeniu będą dość dobrze słyszały to samo co użytkownik. W warunkach domowych produkty otwarte witamy z otwartymi rękoma, bo zapewniają nieporównywalnie większą wygodę niż te zamknięte, lecz ATH-TAD400 są wygodne nie tylko dlatego. Nauszniki są wyjątkowo miękkie, duże i miłe w dotyku, podobnie jak gąbka pałąka. Nie przesadzimy, pisząc, że te w niniejszym teście to ścisła czołówka pod tym względem. Cieszy to, że przewód sygnałowy dochodzi tylko do jednej słuchawki, uznanie budzi także jakość wykorzystanego plastiku. Przy tej cenie, 300 zł, czepianie się jakości wykonania byłoby przesadą.

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (101)

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (102)

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (103)

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (104)

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (105)

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (106)

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (107)

SkładaneNie
PokrowiecNie
Długość przewodu / zasięg0 m
Stosunek sygnału do szumu0 dB
Regulacja wielkości pałąkaTak
MikrofonNie
Wysokość0 mm
Waga240 g
Impedencja35 Ohm
Regulacja głośnościNie
Dynamika93 dB
Moc0 W
Gwarancja producenta0 miesiące
Pozłacane stykiTak
Pasmo przenoszenia18 Hz - 22 000 Hz
Głębokość0 mm
Szerokość0 mm

Odsłuch muzyczny

Model ATH-TAD400 gra zupełnie inaczej niż bliźniak, ATH-T500. To nie jest konstrukcja zamknięta, co oznacza spore zmiany w basie. Brzmienie nie jest skupione na tym podzakresie, on stanowi wyłącznie dopełnienie całości. Jest punktowy i dynamiczny, ma całkiem muzykalną fakturę, ale nie schodzi przesadnie nisko. Nie jest też przeładowany w swoich górnych rejestrach, nie koliduje z resztą pasma. Partie wokalne są naturalne, czyste, całkiem wyraźne, bliskie. Gitary również grają naturalnie i blisko, a ponadto mają dobry „drajw” – właściwie nie mamy im nic do zarzucenia. Górne fragmenty pasma są dobrze słyszalne, co najwyżej lekko cofnięte, i wydają się nieco metaliczne. Wybrzmiewają całkiem długo i umiejętnie podkreślają szczegółowość przekazu. Scena muzyczna jest szeroka, poukładana i rozbudowana, również na wprost. Właśnie tego się spodziewaliśmy po otwartej konstrukcji. Separacja instrumentów jest zadowalająca.

Audio-Technica ATH-TAD500 to słuchawki o lekkim, szczegółowym brzmieniu, nieprzeładowane basem, nadzwyczaj wygodne. Może niektórym będzie brakować „mięsa” w dole pasma, ale nam to nie przeszkadzało.

Zalety
- Szalenie wygodne
- Bardzo dobre, lekkie i szczegółowe brzmienie
- Solidne
- Znakomity przewód sygnałowy
- Naszym zdaniem ładne

Wady
- Niektórym może brakować basu

Do testów dostarczył:

Wielki test niedrogich słuchawek nausznych i wokółusznych – 56 modeli (11)

Konsbud-Audio

Cena (z VAT): 280 zł

Waszym zdaniem

bv6t700

Po co wymuszacie rejestracje na onet pl ? Nie wystarczyłaby baza użytkowników pclab ? Może spis treści w formie tabeli i cena obok nazwy ? Nie każdy ma monitor z funkcja PIVOT. Za brakło połączenia z "integrą" ? Internet wspomina że Superlux HD681 zagrają nie najgorzej z każdego urządzenia nawet z realteka ;) a o skarpetowej modyfikacji autor nie wspominał... podobno zmniejsza grzanie uszu. Ile z czytelników ma podobny zestaw wzmacniający ? Jak te słuchawki grają z "lepszej" karty dźwiękowej ? Serie Asusa, Creative i innnych i np z usb-dac MAYA U5 ? Jaki % odbiorców słucha tych konkretnych utworów ? ;] Zabrakło modelu Esperanza EH121 Hip-Hop to chyba najtańsze słuchawki (20-30zł) w tym dziale. Ile razy są słabsze od "luxów" ?

jmak00

Test bardzo OK. Ale nad formatem recenzji musicie jeszcze popracować. Po pierwsze: po jaką cholerę na początku i końcu każdej strony jest spis treści? Nie da się tego cholerstwa nawet zwinąć raz na zawsze, żeby nie było widoczne na następnej stronie. Po drugie: Jak już jest lista nagrodzonych produktów, to dlaczego ich nazwy nie są klikalne? To ma uzasadniać widoczność tych spisów treści?

relativy00

"To w dużej mierze pliki bezstratne oraz wysokiej jakości MP3 (320 kb/s)" W tym miejscu przestałem czytać. Niedawno kupiłem AKG K514 MKII i MP3 na nich słuchać się nie da. Charczenie utworu mnie delikatnie mówiąc denerwuje. Natomiast jak słucham Flaca lub wava to zupełnie inna bajka. Przeprowadzając test słuchawek, powinniście testować jak grają słuchawki i utwory przynajmniej we Flacu. Nawet na moim telefonie słychać różnicę między MP3 a Flacem. A o komputerze nie wspominając.

gaaazzz00

@relativy Kompletne bzdury. Nie masz prawa usłyszeć różnicy między 320kbps mp3 a flac'em. Wystarczy "przepuścić" mp3 320kbps przez RMAA i widać jak na dłoni że strata w stosunku do pliku idealnego ( szumy, zniekształcenia, dynamika, charakterystyka ) są tak niewielkie ( <0,01% ) że ludzkie ucho nie ma prawa usłyszeć różnicy. Jeśli twierdzisz inaczej to jesteś po prostu głuchy albo masz piracką MP3 ripowaną z innej MP3... 96kbps :D Żadnego "charczenia" ani innych słyszalnych zniekształceń nie masz prawa słyszeć jeśli plik był prawidłowo zripowany Zresztą zrób sobie test: MP3 128kbps vs 320kbps : http://mp3ornot.com/ i wyjdzie cała prawda o Twoim słuchu.

wojtzuch00

@gaaazzz Nie robiłem jakichś kompleksowych porównań, ale nieliczne doświadczenia podpowiadają mi, że próbka na stronie, na którą się powołujesz, nie jest idealna do tego, aby pokazać taką różnicę. Nie wiem, może jest wystarczająca, może nie (ja w swoich słuchawkach za 300 zł - których używam wyłącznie do komputera - różnicy na razie nie stwierdziłem, w wolnej chwili spróbuję jeszcze z hi-fi), w każdym razie znalazłyby się dużo bardziej wymagające. Na przykład ktoś, komu wysłałem próbkę (mp3 320 kb/s, stała przepływność, robiona prawie na pewno w EAC-u) płyty "La Spagna" z muzyką Constanzo Festy, stwierdził, że nagranie jest przesterowane. Wysłałem mu plik WAV, a wtedy usłyszał, że to jedynie niedoskonałości dawnych dętych instrumentów (w kilkuosobowym składzie), efekt przepływu powietrza. A co dopiero mówić choćby o dopracowanych kościelnych nagraniach dużych składów, takich jak to: http://athanathos.republika.pl/images/Praetorius.gif Ale kto wie, może to, co wtedy słyszeliśmy u Festy, to było placebo. Tak czy inaczej, moim zdaniem można było lepiej wybrać.

jozinbazin00

Wydaje mi się, że słuchawki jakie opisujecie jako Philips SHP8000 to tak naprawdę Philipsy SHP6000. Mam SHP8000 i wyglądają inaczej;)

eez00

Zabrakło mi 'Pionka'. Sam mam i byłem ciekawy jak wypadną a tu brak w teście, no cóż, nie można mieć wszystkiego.

lostman00

rzeczywiście niedrogie słuchaweczki :D

alex.fox00

Ostatnio przerzuciłem się z "markowych" na słuchawki z pod znaku kruger&matz wykonaniem i dźwiękiem nie odbiegają od konkurencji, a cenowo wypadają nawet lepiej. Nie wydając kupę kasy można mieć dobry ciepły dźwięk, który wydobywa się z KM0621EB, a dodatkowo genialny system do składania.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.