Wyciskarka Amica JSM 4012 - testujemy

Czas na porcję zdrowia

Marek Kowalski
Wyciskarka Amica JSM 4012 - testujemy

Zima to czas, kiedy nasz organizm potrzebuje więcej właściwych składników odżywczych i witamin. Trudniejsze warunki klimatyczne sprzyjają przeziębieniom. Zamiast faszerować siebie i swoich bliskich sztucznymi suplementami, lepiej samemu wyciskać pyszne soki z warzyw i owoców. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Sprawdziliśmy, czy wyciskarka Amica JSM 4012, sprzęt polskiego producenta - podoła zadaniu.

3
 • Amica JSM 4012, pierwsze wrażenie i podstawowe funkcje
 • Opis zawartości zestawu sprzedażowego
 • Testujemy możliwości wyciskarki
 • Konserwacja i czyszczenie sprzętu
 • Pomiary testowanego urządzenia, głośność, pobór prądu itp.
 • Podsumowanie - sprzęt realizuje postawione przed nim zadania, godny polecenia

Sprawdź cenę Amica JSM 4012 Amica JSM 4012 to wolnoobrotowa wyciskarka do warzyw i owoców. Urządzenie należy do grupy wyciskarek wyposażonych w pionowy mechanizm tłoczenia, co automatycznie rzutuje w pewnym stopniu na wzornictwo, wygląd oraz wielkość sprzętu. Wyciskarki z poziomym mechanizmem tłoczenia (patrz nasz test modelu Philips Avance Collection HR1897/30), są zwykle niższe, ale za to dłuższe. W przypadku recenzowanego przez nas produktu marki Amica, mamy do czynienia ze sprzętem, którego użytkownik ma do dyspozycji dwa sita ze stali szlachetnej w zestawie. Urządzenie jest wyposażone również w blokadę kapania w postaci specjalnej, łatwo zamykanej uszczelki w kraniku, którym spływa wyciskany sok. Jak ten sprzęt spisał się w testach? Dla tych, którzy nie chcą czytać całości - naprawdę dobrze. Chcecie wiedzieć więcej? Zacznijmy od zestawu sprzedażowego.

Amica JSM 4012 - opakowanie i akcesoria

Amica-JSM-4012-01

Wyciskarka została dostarczona do naszej redakcji w efektownym opakowaniu sprzedażowym. Zgodnie z informacją na opakowaniu urządzenie ma moc 200 W, zatem jest to model mocniejszy od wcześniej przez nas testowanej (i wyróżnionej) wyciskarki Amica JSD 4011 (zapoznaj się z testem tego urządzenia). To co prawda wciąż mniej, niż w przypadku sokowirówek szybkoobrotowych, ale też pamiętajmy, że wyciskarki działają na innej zasadzie: powolnego miażdżenia, a nie szybkiego ścierania.

Amica-JSM-4012-02

Po wyjęciu korpusu urządzenia z opakowania miła niespodzianka, producent przyczepił do sprzętu karteczkę z gotowym przepisem na energetyczny koktajl. Nie skorzystaliśmy, ale może kiedyś...

Amica-JSM-4012-03

Najcięższym i największym elementem zestawu jest trzon silnika wyciskarki. Jest on w opakowaniu produktowym umieszczony razem z nałożonym blokiem wyciskania soku z kranikami, wewnątrz którego już umieszczone jest jedno z dwóch sitek oferowanych w zestawie, oraz ślimak miażdżący produkty, z których chcemy uzyskać sok. Kabel elektryczny umocowany jest do urządzenia na stałe, ma długość 1 metra, co biorąc pod uwagę że urządzenie zazwyczaj stoi na kuchennym blacie, powinno w zupełności wystarczyć.

Amica-JSM-4012-05

Tak prezentuje się złożony produkt z ustawionymi przy wyciskarce pojemnikami: na wytłoki oraz na wyciśnięty sok. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy jeszcze jedno sitko, tłoczek popychający wykonany z gładkiego (łatwego w czyszczeniu) ale bardzo sztywnego tworzywa (to zaleta) oraz szczoteczka do czyszczenia poszczególnych elementów wyciskarki.

Amica-JSM-4012-06

Tak prezentują się dwa dostępne w zestawie z wyciskarką sitka. Wyraźnie widoczne są różnice w wielkości oczek w każdym sitku. Z drobnego powinniśmy uzyskiwać bardziej płynne i klarowne soki, natomiast użycie grubszego sita powinno skutkować uzyskaniem gęstszego i bardziej zawiesistego soku z wyczuwalnymi drobinami wyciskanych produktów.

Amica-JSM-4012-07

Ślimak wyciskarki, czyli część odpowiadająca bezpośrednio za miażdżenie produktów, z których chcemy uzyskać sok, jest wykonany z metalu i pokryty bardzo gładkim i sztywnym tworzywem łatwym w czyszczeniu. Ważne jest to, że mocowanie ślimaka i przeniesienie napędu jest tu wykonane ze stali, a nie z miękkich tworzyw podatnych na tarcie, czy szybsze zużycie. 

Amica-JSM-4012-08

Na obudowie komory wyciskarki nadrukowano miarkę pokazującą ile soku znajduje się jeszcze wewnątrz urządzenia, a jeszcze nie spłynęło do pojemnika/dzbanka na sok. Dzięki temu możemy łatwiej odmierzyć właściwą ilość owoców dla potrzebnej nam w danym momencie ilości soku.Amica-JSM-4012-09

Montaż urządzenia jest bardzo prosty, producent wyraźnie zaznaczył jak powinna być zamocowana górna część z wlotem i tacką na owoce, by produkt był bezpieczny podczas użytkowania. Zresztą, jeżeli jakimś cudem źle zmontujemy urządzenie (co jest mało prawdopodobne) ze względów bezpieczeństwa, nie uruchomi się ono.

Amica-JSM-4012-10

Blokada kapania, to prosty pomysł z zamykaną uszczelką. Podobny do zastosowanego w innym modelu, już wcześniej przez nas testowanym: Amica JSD 4011 (zapoznaj się z testem tego urządzenia).

Amica-JSM-4012-11

Dzbanek na sok dodawany do zestawu ma charakterystycznie wyprofilowany jeden z brzegów, dzięki czemu można łatwiej nalać świeżo zrobiony sok bez ryzyka rozlania zawartości dzbanka na kuchenny blat.

Amica-JSM-4012-12

Wyposażenie zestawu zamyka dokumentacja: instrukcja obsługi wspólna dla modeli JSM 4011 i 4012 oraz karta gwarancyjna. Producent oferuje standardową dwuletnią gwarancję na testowany sprzęt. Czas na testy praktyczne.

Amica JSM 4012 - wyciskamy soki

Mroźna, prawdziwie zimowa aura za oknem spotęgowała u nas ochotę na pyszne, pełne witamin soki owocowe. Do testów wyciskarki Amica JSM 4012 przygotowaliśmy pełną tacę dojrzałych, soczystych owoców egzotycznych. Mimo, iż w naszym kraju zapach pomarańczy i mandarynek nieodmiennie kojarzy się ze świętami, to jednak niezaprzeczalnie cytrusy są również symbolem i namiastką słońca oraz źródłem cennych witamin.

 
Amica-JSM-4012-13
 
Do przeprowadzenia testu wyciskarki wybraliśmy najpopularniejsze na sklepowych półkach i najłatwiej dostępne słoneczne pomarańcze, pachnące mandarynki oraz apetyczne kiwi. Wybrane owoce oczywiście uprzednio zostały dokładnie umyte i obrane ze skórki oraz - ze względu na wielkość otworu wlotowego wyciskarki - nieco rozdrobnione na mniejsze kawałeczki, tak by same bez problemy się w nim mieściły.
 
Amica-JSM-4012-14
 
Jak już wspominaliśmy, testowana wyciskarka w zestawie posiada dwa rodzaje sita:drobne i grube. Do testów soków owocowych wykorzystamy te drobniejsze, ponieważ chcemy uzyskać typowe soki a nie zagęszczone musy owocowe. Jako pierwsze wykorzystaliśmy cząsteczki mandarynki. Do testu przeznaczyliśmy 1016 g owoców (podana waga netto-bez skórek). 
 
Amica-JSM-4012-15
 
Przetworzenie takiej ilości dosyć miękkiego i podatnego produktu przy pomocy wyciskarki Amica JSM 4012 zajęło nam 1 minutę i 47 sekund. Uzyskaliśmy 480 ml pysznego soku o odpowiedniej konsystencji, bez żadnych drobinek miąższu i bardzo mało dobrze odciśniętych wytłoczyn. Zużycie prądu w tym czasie jest pomijalne, tysięczne części kWh, a zmierzony hałas 67 dB.
 
Amica-JSM-4012-16
 
Do kolejnego testu wykorzystaliśmy obrane ze skórki i rozdzielone pomarańcze o masie 1206 g. Już po 1 minucie i 47 sekundach mogliśmy się cieszyć pysznym, klarownym sokiem, którego uzyskaliśmy aż 620 ml. Wytłoczyny są prawie suche, jednak jest ich nieco więcej niż w przypadku mandarynek. Zużycie prądu tym razem również było znikome, natomiast hałas pracującego urządzenia Amica JSM 4011 wahał się w granicach 67 dB.
 
Amica-JSM-4012-17
 
Kolejny test wyciskarki Amica był nieco trudniejszy. Pomarańcze i mandarynki, mimo iż są owocami dosyć miękkimi to jednak mają bardziej zwartą konsystencję, tym razem chcieliśmy się przekonać, jak testowane urządzenie poradzi sobie z miękkim , mazistym kiwi. Czy drobniutkie szczelinki sita sie nie zapchają? Przygotowane 830 g kiwi już po 1 minucie i 27 sekundach zamieniło się w szklankę intensywnie zielonego, lekko spienionego, kwaskowatego soku. Wytłoczyn była średnia ilość (widoczne na zdjęciu wyżej) , miały one papkowatą konsystencję wyglądem przypominającą zieloną breję, ale urządzenie dało radę bez najmniejszych problemów. 
 
Amica-JSM-4012-18
 
Amica JSM 4012 pozwala błyskawicznie przygotować pyszne klarowne soki, nie zapycha się, a pozostałe wytłoczyny są dosyć dobrze odciśnięte. Uzyskane ilości soku z podanej gramatury owoców to oczywiście pomiary podane w celach orientacyjnych; ilość ta zależy od gatunku i stopnia dojrzałości wybranych owoców ale już ilość, jakość i stopień wilgotności uzyskanych wytłoczyn niezaprzeczalnie świadczą o sprawności i wydajności testowanego urządzenia. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy owoce i warzywa są drogie i chcielibyśmy je jak najlepiej wykorzystać.
 
Amica-JSM-4012-19
 
W kolejnych testach sprawdzimy, jak Amica JSM 4012 poradzi sobie z bardzo twardym produktem; czy urządzenie będzie równie wydajne jak w przypadku miękkich owoców, czy się nie zapcha? Sprawdzimy również drugie dostarczane w zestawie sito z dużymi oczkami oraz spróbujemy uchwycić różnicę w jakości i stopniu klarowności soków otrzymanych przy użyciu obu rodzajów sita.
 
Amica-JSM-4012-20
 
Z przygotowanych 600 g zwykłej marchwi przy użyciu wyciskarki marki Amica z zastosowaniem sita o większych oczkach uzyskaliśmy ok 180 ml soku. Przetworzenie takiej ilości warzyw (o przepraszam, "owoców" według dyrektyw UE wydanych na potrzeby Portugalczyków używających marchwi do produkcji dżemów) zajęło wyciskarce Amica JSM 4012 1 minutę i 50 sekund. Mimo, iż wykorzystane produkty tym razem były twardsze, urządzenie nie pracowało głośniej; hałas pozostawał w granicach 67 dB, nie odnotowaliśmy również większego niż zwykle zużycia prądu (tysięczne części kWh), chwilowy pobór mocy podczas pracy urządzenia wynosił max 204 W.
 
Sito z większymi oczkami wbrew pozorom jest bardziej kłopotliwe podczas mycia, ponieważ w jego konstrukcji zastosowano jednak dodatkowo mały paseczek z drobniutkimi oczkami. Jest on umiejscowiony na obrzeżu, jest bardzo wąski i okolony grubszym plastikiem. Nabija się tam dużo odciskanego produktu i samą gąbką do zmywania nie sposób go dokładnie wyczyścić (co nie stwarzało żadnego problemu podczas mycia sita z samymi drobnymi oczkami, które w tym miejscu ma zabudowany pasek).
 
Amica-JSM-4012-21
 
Przy użyciu tego samego urządzenia marki Amica JSM 4012 oraz tego samego produktu używając jednego z dwóch dostępncyh w zestawie sit można uzyskać dwa nieco różne pod względem klarowności rodzaje soku. Nieco jaśniejszy i bardziej klarowny lub cięższy, jakby pełniejszy w smaku z lekko wyczuwalnymi drobinkami. Który przy pomocy ktorego sita? - Warto przekonać się samemu.

Amica JSM 4012 - czyszczenie i konserwacja

Po zakończonej pracy należy zadbać o oczyszczenie urządzenia. Demontaż poszczególnych elementów jest równie prosty co montaż. Dzbanek i pojemnik na odpadki, czy popychacz mogą być myte w zmywarce, pozostałe części można myć ręcznie pod bieżącą wodą. Naturalnie nie dotyczy to bloku silnika, który czyścimy wyłącznie zwilżoną ściereczką. Urządzenie czyści się szybko i łatwo z wyjątkiem wspomnianego paseczka w sitku z większymi oczkami. Oprócz czyszczenia po każdym użyciu wyciskarka nie wymaga żadnych dodatkowych działań konserwacyjnych.

Amica JSM 4012 - specyfikacja techniczna

 • Typ: wyciskarka wolnoobrotowa;
 • Napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz;
 • Moc znamionowa: 200 W;
 • Regulacja prędkości: brak;
 • Bieg wsteczny (odblokowujący): tak;
 • Stalowe sito: tak;
 • Wymienne sito: tak
 • Liczna sitek w zestawie: 2
 • Wskaźnik bezpiecznego mocowania: tak
 • Przewód zasilający: 100 cm
 • Kubek/Dzbanek w zestawie: tak, pojemność 1 l;

Amica JSM 4012 - podsumowanie

Amica-JSM-4012-22

Wyciskarka Amica JSM 4012 to urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu. Niewielkich rozmiarów sprzęt, ładny, funkcjonalny i estetyczny, zajmujący mało miejsca, przyda się podczas codziennego przyrządzania posiłków.

Urządzenie, dzięki temu, że jest dostarczane z dwoma rodzajami sita umożliwi przygotowanie dwóch rodzajów soków - zależnie od upodobań smakowych można szybko skomponować zarówno te bardziej klarowne jak i gęstsze, bardziej esencjonalne wersje.

Prosta budowa i dokładnie dopasowane części gwarantują szybkie i bezproblemowe składanie i rozkładanie  kilku precyzyjnie dopasowanych elementów urządzenia.

Samo mycie i czyszczenie generalnie nie sprawia większych kłopotów, w zasadzie w większości przypadków wystarczy od razu po użyciu opłukać zdemontowane elementy urządzenia pod strumieniem bieżącej wody, jedynie w przypadku użycia sita o większych oczkach trzeba trochę uważniej oczyścić wąski pasek przy pomocy szczoteczki dołączonej do zestawu.

Sprzęt jest bardzo wydajny. Dobrze sprawdza się podczas wyciskania soku z rożnego rodzaju warzyw i owoców o różnej konsystencji, nei zapycha się, a pozostałe wytłoczyny są mocno odciśnięte, co gwarantuje maksymalne wykorzystanie używanych produktów. Sprzęt zasługuje na nasze wyróżnienie.

AGDLAB-Redakcja-poleca

Wyciskarkę wolnoobrotową Amica JSM 4012

Waszym zdaniem

tadeusz krol01

Przeprowadzony test nie jest miarodajny. Wyciskarki największy problem mają z przerobem selera naciowego, szpinaku i buraków czerwonych i dopiero test na tych produktach da odpowiedź o prawdziwej wartości wyciskarki.

monnolit66600

Opisana wyciskarka wyglada bardzo ludzaco podobnie ( az za bardzo) do wyciskarek Hurom, zapewne "przypadkowa" zbieznosc designu. A druga rzecz - wstawianie ironizujacych komentarzy o UE, marchewkach i Portugalii - zenujace.

dariusz.szwej00

tadeusz krol - bardzo dobra uwaga.
Wyciskarki wolnoobrotowe o mocy poniżej 250W nie wytrzymuj dłuższych "experymentów" z warzywami typu marchew/ seler naciowy czy burak - wiem z doświadczenia - ta wiedza kosztowała mnie 570PLN...
Nie bez powodu na powyższych zdjęciach widnieją owoce i soki z nich...
Jeżeli ktoś "serio" podchodzi do wytwarzania soków warzywnych to musi liczyć się z wydatkiem ok 1500PLN - warto bo tego typu sprzęt ma na ogół wieloletnią trwałość i gwarancję producenta ( jakość musi kosztować).

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.