iRobot Roomba 660 – test robota sprzątającego

Perfekcyjnie i bez wysiłku

Agnieszka Serafinowicz
iRobot Roomba 660 – test robota sprzątającego

W cieszącym się dużą popularnością programie zatytułowanym „Perfekcyjna Pani Domu” już od trzech sezonów prowadząca jako główną nagrodę wręcza samojezdny odkurzacz wiodącego producenta w tej dziedzinie, amerykańskiej firmy iRobot. Czy faktycznie urządzenie to jest warte tego, by chcąc je zdobyć zdecydować się pokazać całemu światu gromadzony latami kurz?

8

Testowane produkty:

iRobot Roomba 660 - sprzęt do perfekcyjnego domu?

W perfekcyjnym domu jest czysto, świeżo i pachnąco, podłogi lśnią a gospodyni wygląda na wypoczętą i szczęśliwą. Prowadząca zapewnia, że w utrzymaniu nienagannej czystości podłóg i dywanów wyręcza ją iRobot Roomba, który jest jedyną nagrodą w programie. Nawet jeśli jest to tylko marketing, to na tyle skuteczny, że nie brak chętnych uczestników skuszonych wizją posiadania czystych podłóg bez wielkiego nakładu kosztów i wysiłku. Czy ich oczekiwania zostaną spełnione? Przekonajmy się.

Do testów otrzymaliśmy robota sprzątającego iRobot Roomba 660. Nie jest to pierwsze urządzenie światowego lidera w robotyce - firmy iRobot - z którym mamy do czynienia.

Już na początku zdziwił nas brak pilota zdalnego sterowania, który był dołączony do testowanych wcześniej egzemplarzy, tym bardziej, że Roomba 660 to najdroższy model z serii 600, a różnice w cenach poszczególnych odkurzaczy w tej (jak i każdej innej grupie produktów tego producenta) najczęściej wynikają głównie z ilości dodatkowego wyposażenia.

Waszym zdaniem

marylu00

Może urządzenie przydatne do dużych mieszkań czy domów, ale ja tam wolę pomachać odkurzaczem. Już naprawdę jesteśmy tak zasiedzeni, a sprzątanie i praca w ogrodzie potrafią zastąpić siłownię.

dariusz.a00

To chyba naturalna kolej rzeczy, że automaty prędzej czy później zastąpią zwykłe odkurzacze. U mnie np. jest kompromis - w tygodniu jeździ sobie Carneo 610 i samo sprząta, a w sobotę robimy generalne porządki i odkurzamy tradycyjnie naszym Zelmerem :) Myślę, że takie rozwiązanie jest obecnie najbardziej optymalne, bo roboty - w co sam nie wierzyłem na początku - potrafią znacznie odciążyć z obowiązków

skibax8400

W rozdziale "Ocena efektywności energetycznej " autor pokwapił się o wyliczenie średniej ceny odkurzania , otóż jest ono moim zdaniem dalece mijające się z faktyczną wartością , jęsli przyjmiemy okres ekspotacji 5 lat -potem wymianę na inny - nowy model - to dwa razy w tym czasie będziemy musieli wymienić akumulator wykonany w technologii Ni-Mh, którego to wartość stosując orginał 299 zł sztuka , ( jedną baterię na dwa lata prawidłowej ekspotacji), to nie koniec kosztów - w czasie owych 5 lat musimy wymienić też przynajmniej szczotki jeden podwójny komplet to wydatek rzędu 199 zl. Do podanych wyliczeń doliczam zatem 2 x bateria + 1 komplet podwójnych szczotek , zatem 2017 zł + 598 + 199 zł = faktyczny koszt ekspotacji w czasie 5 lat = 2814 zł (nie wlczając usterek z naszej winy czy wymiany jakiegoś podzespołu po okresie gwarancji producenta). co po podzieleniu przez owe 600 odkurzeń daje 4,69 zl na jedno odkurzanie . Zatem faktyczny koszt - od wyliczeń autora różni się aż o 28%.

zen801000

@skibax84: chyba z konkurencji jesteś ;-) Mam odkurzacz irobota, jeszcze nie pięć lat, ale bliżej tej daty niż dalej. Akumulatora nie musiałem jeszcze wymieniać, więc bzdura z tą dwukrotną wymianą. Tak samo szczotki, są 4 zapasowe w zestawie zakupowym, więc nic nie trzeba dokupywać.

skibax8400

@zen8010: iRobot dla mnie nie ma konkurencji jeśli chodzi o inteligęcję sprzątania ,660 wyposażona jest 1 Dodatkowa szczotka z włosia1 Dodatkowa szczotka gumowa 2 Dodatkowe szczotki boczne , tak w sumie 4 , na jedną genralną wymianę + 1 boczna w zapasie, Posiadam Roomby począwszy od modelu DirtDog po przez 560 do 780 , żaden z tych modeli nie posprząta po 2 latach na pierwotnej baterii nawet 54 metrów za jednym zamachem, zrobi co może i wróci do stacji - zgadza się baterii nie musisz wymieniać ale nie uświadczymy posprzątania 54 m2 a co dopiero 9xm2. Fizyki zen8010 nie oszukamy.

fuzzy198100

Ja tylko chciałbym podziękować Redakcji, do pod wpływem tej recenzji zakupiłem model 660 właśnie :) na moich 60 mkw zasuwa jak przysłowiowy królik po koksie :)

stanislaw.grabowski00

Posiadam model 616 i mógłbym wystawić mu równie pozytywną recenzję :) dla mnie idealny, nic więcej nie potrzebuję od sprzętu tej klasy.

paulinka ains00

uwielbiam 660! i chociaż uwielbiam sprzątać to jest to mega osZczędność czasu i energii. doskonała opcja dla każdego, kto lubi inwestować w swój czas. działa bez problemu, nie gubi się. super!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.