iRobot Roomba 980 - test długodystansowy robota sprzątającego

Marek Kowalski
iRobot Roomba 980 - test długodystansowy robota sprzątającego

iRobot Roomba 980 to topowy model robota odkurzającego w ofercie amerykańskiego producenta. iRobot to jednocześnie lider w branży łączącej zaawansowaną robotykę i sprzęt AGD do sprzątania. Czyżby zatem trafił do nas najlepszy automatyczny odkurzacz dostępny na polskim rynku? Czy absolutnie najlepszy, tego nie wiemy. Wiemy jednak, że Roomba 980 sprząta naprawdę dobrze. Czy sprzęt jest wart swojej - bardzo wysokiej - ceny? W naszej recenzji będącej wynikiem długodystansowego testu tego urządzenia odpowiadamy nie tylko na to pytanie.

1

iemy, że iRobot Roomba 980 potrafi sprzątać. Robi to sam i to skutecznie. Twierdzimy to już na początku naszej recenzji, ale nasze słowa wynikają z działań, które używana przez nas Roomba 980 musiała podjąć. Testowany przez nas robot sprzątający do momentu, w którym powstają te słowa wykonał aż 262 cykle sprzątania. Zajęło mu to ponad 241 godzin, w trakcie których robot uprzątnął powierzchnię niemal 9 tysięcy metrów kwadratowych! Jeżeli zatem napisaliśmy, że ten sprzęt umie sprzątać, to wierzcie nam - wiemy co piszemy. Wróćmy jednak do meritum i zacznijmy tradycyjnie: od wyposażenia zestawu sprzedażowego testowanego automatycznego odkurzacza iRobot Roomba 980.

iRobot Roomba 980 - robot sprzątający i akcesoria

iRobot-Roomba-980-01

Robot dotarł do nas w gustownym pudełku wyposażonym w rączkę ułatwiającą przenoszenie. Nadruk na opakowaniu nie pozostawia wątpliwości z jakim produktem mamy do czynienia, a niewielki symbol smartfonu sygnalizuje ponadstandardowe możliwości - zdalną kontrolę urządzenia za pomocą urządzenia mobilnego: telefonu lub tabletu. Zajrzyjmy do pudełka. Oto co w nim znaleźliśmy.

iRobot-Roomba-980-02

Robot sprzątający iRobot Roomba 980 to oczywiście główny składnik zestawu sprzedażowego. Urządzenie ma charakterystyczny dla całej linii robotów odkurzających marki iRobot kolisty kształt. Roomba 980 wydaje się być największym z automatycznych odkurzaczy amerykańskiego producenta, ale to tylko wrażenie spowodowane być może jego masą. Model Roomba 980 ma średnicę 35 cm i wysokość ok. 9 cm. Roboty z serii Roomba 800 i Roomba 700 są minimalnie większe (35,3 cm średnicy oraz 9,2 cm wysokości). Jednak 980-tka (jak i pozostałe roboty z serii Roomba 900) jest najcięższa. Urządzenie waży 4 kg. 

iRobot-Roomba-980-03

Kolejne akcesorium, jakie znaleźliśmy w pudełku to stacja dokująca dla robota Roomba 980 wyposażona w odłączalny kabel zasilający o długości 1,5 metra. Absolutnie niezbędny element wyposażenia, zwłaszcza gdy zależy nam na możliwie jak najbardziej zautomatyzowanym sprzątaniu.

iRobot-Roomba-980-04

Widoczne na zdjęciu dwa niewielkie urządzenia (mają one wysokość szklanki do herbaty) to tzw. wirtualne ściany typu Dual Mode, czyli - mówiąc wprost - dwufunkcyjne. W pudełku są one dostarczane razem z wymaganymi w nich czterema bateriami typu AA (tradycyjne "paluszki" o napięciu 1,5 V). W dalszej części szczegółowo wyjaśniamy w jaki sposób te wirtualne ściany działają i na czym polega ich dwufunkcyjność.

iRobot-Roomba-980-05

W nadesłanym do nas opakowaniu znaleźliśmy jeszcze drukowaną dokumentację produktu, czyli szybki przewodnik produktowy, kompletną instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną (wszystko oczywiście również w języku polskim).

iRobot-Roomba-980-06

Testowany robot Roomba 980 jest promowany przez producenta jako urządzenie zdolne do komunikacji z telefonem lub tabletem. Aplikacja jest zatem niejako kolejnym "wirtualnym" elementem zestawu. Posiadacze urządzeń mobilnych z systemem Android lub Apple iOS mogą bezpłatnie pobrać na swoje telefony i tablety aplikację iRobot Home. Warto to zrobić tym bardziej, że oprócz funkcji pozwalających sterować i monitorować pracę automatycznego odkurzacza, aplikacja jest również znakomitą, interaktywną alternatywą dla drukowanej instrukcji obsługi. Bezpośrednio po jej zainstalowaniu i uruchomieniu użytkownik jest prowadzony krok po kroku przez proces przygotowania robota Roomba 980 do pracy. Aplikacja podpowie jak podłączyć stację dokującą, gdzie znajdują się i jak usunąć zabezpieczenia transportowe fabrycznie nowego robota, czy w jaki sposób automatyczny odkurzacz połączyć z domową siecią bezprzewodową.

Warto zaznaczyć, że oprócz wyżej wymienionych elementów w fabrycznie nowym zestawie sprzedażowym potencjalni nabywcy urządzenia powinni znaleźć jeszcze dodatkowy, zapasowy filtr Aeroforce oraz dodatkową obrotową szczotkę boczną. Obecność tych akcesoriów w zestawie nieco redukuje koszty eksploatacyjne w dłuższej perspektywie. O ile? Np. komplet trzech filtrów do testowanego modelu (filtry są zgodne również z serią Roomba 800), kosztuje niecałe 120 zł. Z kolei komplet trzech bocznych szczoteczek obrotowych do Roomby 800/900 to wydatek rzędu 60 zł.

iRobot Roomba 980 - testy praktyczne, czyli robot sprząta

iRobot-Roomba-980-07

Przygotowanie robota do pracy wymaga w tym przypadku przede wszystkim jego naładowania. Operacja ta jest bardzo prosta. Wystarczy po rozpakowaniu i usunięciu zabezpieczeń transportowych ustawić Roombę 980 na podłączonej do zasilania stacji dokującej. Naładowanie akumulatora do pełna trwa około 3 godzin. Po naładowaniu robota Roomba 980 w stacji dokującej, urządzenie jest gotowe do pracy. Sygnalizuje to zarówno świecąca na zielono dioda z symbolem baterii widoczna na obudowie urządzenia, jak również stosowna informacja w aplikacji mobilnej iRobot Home. Panel kontrolny urządzenia składa się z trzech przycisków, z których najważniejszy jest przycisk CLEAN, który - jak łatwo się domyśleć - nakazuje robotowi sprzątać. Przycisk z symbolem domu nakazuje robotowi powrót do stacji bazowej - przy czym przycisk ten pełni również rolę diody informującej miganiem właściciela robota o tym, że urządzenie samo postanowiło wracać do stacji bazowej (powodów może być kilka, na przykład rozładowany akumulator lub po prostu zakończenie sprzątania). Z kolei przycisk z "celownikiem" uaktywnia tryb spot, czyli intensywne punktowe czyszczenie kolistego obszaru o średnicy 1 metra. Funkcja ta przydaje się, gdy chcemy oczyścić wybrany, niewielki obszar podłogi.

iRobot-Roomba-980-08

Chcąc przenieść robota z jednego miejsca w drugie należy złapać za uchwyt widoczny na zdjęciu. Nawet gdy zrobimy to w trakcie pracy robota, jego czujniki wykryją podniesienie i przerwie on pracę. Po ustawieniu w nowym miejscu naciskamy ponownie Clean i robot znowu sprząta. Trzeba jednak pamiętać o pewnym ograniczeniu. Przeniesienie robota w trakcie sprzątania może spowodować, że nie będzie on w stanie znaleźć stacji dokującej po zakończeniu porządków. Podobnie jest ze stacją dokującą: nie należy zmieniać jej lokalizacji w czasie gdy robot sprząta. Uwaga ta nie dotyczy sytuacji, kiedy robot sam się zatrzyma z powodu zapełnienia pojemnika (to domyślne jego ustawienie). Wtedy po opróżnieniu zbiornika na brud odstawiamy urządzenie do miejsca, w którym wstrzymało ono pracę i robot będzie kontynuował sprzątanie. Jeżeli nie przeszkadzamy robotowi w sprzątaniu, to bezbłędnie znajduje on stację dokującą, ładuje się i dalej kontynuuje sprzątanie.

iRobot-Roomba-980-17

Alternatywnym sposobem zmuszenia Roomby 980 do sprzątania jest użycie aplikacji mobilnej. Wystarczy na ekranie telefonu wskazać w aplikacji iRobot Home duży przycisk CLEAN. W dolnej części ekranu aplikacja oferuje jeszcze kilka ikonek-przycisków funkcyjnych za pomocą których możemy dostosowywać sposób sprzątania przez robota, przeglądać statystyki dokonań automatycznego odkurzacza, ustawić całotygodniowy harmonogram (cykliczny) automatycznego sprzątania, czy wreszcie otrzymać dostęp do poradników, informacji o robocie i jego ustawieniach konserwacyjnych.

iRobot-Roomba-980-09

W orientacji w "terenie" urządzeniu pomaga - oprócz zestawu sensorów - kamera umieszczona w górnej części obudowy. Odkurzacz Roomba 980 wyposażony w technologię nawigacyjną iAdapt 2.0 (najnowszą spośród wszystkich robotów tego producenta) pamięta gdzie już uprzątnął, a gdzie jeszcze powinien to zrobić. Kolejną przewagą modelu Roomba 980 nad tańszymi odpowiednikami jest wbudowane w testowany sprzęt rozwiązanie o nazwie iRobot vSLAM. Jest to algorytm tworzenia mapy punktów orientacyjnych, który umożliwia urządzeniu efektywne uprzątnięcie całego poziomu mieszkania czy domu, a nie tylko pojedynczych pomieszczeń. Innymi słowy modele z serii Roomba 900, w tym i nasz egzemplarz testowy Roomba 980 wyposażone są we wbudowany moduł nawigacji Room-to-Room, co pozwala odkurzać jedno pomieszczenie za drugim. W niższych modelach robotów iRobot uzyskanie takiego efektu wymaga użycia tzw. wirtualnych latarni.

Przy domyślnych ustawieniach robot Roomba 980 ma uaktywnioną funkcję sprzątania dokładnego uwzględniającego krawędzie ścian czy mebli. Nie stanowią dla niego problemu również np. nogi krzesła (pod warunkiem że urządzenie fizycznie się zmieści pomiędzy nimi). Roomba 980 zbliżając się do jakiejkolwiek przeszkody wyhamowuje, dzięki czemu nie ma ryzyka, że będziemy mieć czyste podłogi kosztem poobijanych mebli. Robot nie "głupieje" również niezależnie od koloru mebli (w naszej praktyce testów redakcyjnych spotykaliśmy modele, które np. "nie widziały" czarnych mebli albo "przerażały" je ciemne lub czarne wzory na podłogach czy dywanach). Roomba 980 nie daje się również "nabrać" na leżące na kanapach czy fotelach kapy sięgające podłóg - jeżeli tylko jest miejsce, wjedzie pod mebel i odkurzy pod nim.

iRobot-Roomba-980-16

Czujniki umieszczone na spodniej stronie robota skutecznie niwelują ryzyko, że urządzenie w trakcie sprzątania zleci ze schodów. Mimo wielokrotnie ponawianych prób Roomba 980 ani razu nie zleciała ze schodów. Innym modelom, również promowanym jako nie spadające - zdarzało się zlecieć. Podczas licznych porządków niejednokrotnie obserwowaliśmy działanie systemu intensyfikacji pracy na dywanach (tzw. Carpet Boost), czy automatyczne wykrywanie obszarów bardziej zabrudzonych (Dirt Detect drugiej generacji). Oczywiście na wykrywaniu nie kończyło się, brud był skutecznie niwelowany. Jest tylko jeden problem: schodów Roomba 980 (podobnie jak jakikolwiek inny robot sprzątający) wciąż nie odkurzy...

iRobot-Roomba-980-10

Wspomnieliśmy wcześniej o wirtualnych ścianach dostępnych w zestawie z testowanym robotem. Czas na ich wypróbowanie. Każdy z dwóch modułów wyposażony jest w przełącznik aktywujący jeden z dwóch trybów działania wirtualnej ściany.

iRobot-Roomba-980-11

Ustawienie przełącznika w górnej pozycji uaktywnia funkcję "tradycyjnej" wirtualnej ściany. Moduł tworzy wtedy niewidzialną barierę liniową o długości do trzech metrów. Możemy w ten sposób wygodnie ograniczać robotowi pole działania, gdy nie chcemy by wjeżdżał do jakiegoś pomieszczenia bądź jego części.

iRobot-Roomba-980-12

Drugi tryb pracy wirtualnej ściany typu Dual Mode to bariera sektorowa lub kolista (zależnie od tego, gdzie fizycznie umieszczony jest moduł wirtualnej ściany.

iRobot-Roomba-980-13

Na powyższym zdjęciu jeden z testów robota - ustawiliśmy tak wirtualne ściany, by tworzyły one niewidoczną barierę (nakreśloną czerwonymi liniami). Istotnie, robot podczas pracy nie przekracza tej bariery.

iRobot-Roomba-980-14

W trybie sektorowym możemy skutecznie chronić przed Roombą umieszczone na podłodze np. kwiaty, miski z karmą dla futrzanego pupila czy inne ustawione na podłogach przedmioty, które mogłyby być przesunięte/przewrócone podczas pracy automatycznego odkurzacza. 

 

iRobot-Roomba-980-18

W pełni naładowany akumulator Roomby 980 zawiera zapas energii wystarczający na ok. dwie godziny pracy robota (na podłogach twardych) i nieco krótszy czas w przypadku dywanów (testowany robot automatycznie uruchamia silniejsze ssanie by skuteczniej czyścić dywany i wykładziny). Jednak gdy sprzątamy zabrudzone powierzchnie to bardzo prawdopodobne, że przed rozładowaniem się akumulatora zostaniemy powiadomieni - za pośrednictwem aplikacji w telefonie, a także komunikatu w smartwatchu - to informacja dla osób korzystających z tego typu gadżetu: aplikacja iRobot Home współpracuje z zegarkami inteligentnymi z systemem Android Wear. Standardowo skonfigurowany robot automatycznie wstrzymuje pracę w momencie zapełnienia pojemnika na brud. Wstrzymanie nie oznacza anulowania sprzątania. Po opróżnieniu pojemnika robot będzie kontynuował pracę, pod warunkiem, że czas wstrzymania nie był dłuższy niż 90 minut. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony - konkretna sesja sprzątania będzie anulowana.

iRobot-Roomba-980-19

Wspomnieliśmy wcześniej, że zestaw czujników oraz wbudowana w robota kamera pozwalają w jego pamięci szkicować zarysy sprzątanych pomieszczeń, dzięki czemu urządzenie orientuje się gdzie sprząta. Podobało nam się, że wiedza ta jest w pewnym stopniu udostępniana użytkownikowi za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Po zakończeniu sprzątania w aplikacji iRobot Home możemy podejrzeć w automatycznie wygenerowanym raporcie sprzątania mapę narysowaną przez robota. Zielony obszar to miejsca odkurzone. Białe plamy to - najczęściej - meble, pod które robotowi nie udało się wjechać. Raport zawiera również informacje o uprzątniętym metrażu, ilości wykrytych większych zabrudzeń w trakcie danej sesji sprzątania oraz czas sprzątania. Akurat na powyższym obrazku można zobaczyć, że obszar o rozmiarze ok. 30 metrów kwadratowych został uprzątnięty w czasie 54 minut, jednak prosimy nie przywiązywać się do tej wartości. Roomba 980 nie ma sztywno ustawionego czasu sprzątania zależnie od powierzchni i jest to jak najbardziej zaleta tego robota. Czas sprzątania zależy przede wszystkim od ilości zabrudzeń i od typu sprzątanych powierzchni. Jeżeli w danym miejscu przeważają podłogi twarde lekko zabrudzone, sprzątanie potrwa zauważalnie krócej niż w mieszkaniu, gdzie po gęsto rozścielonych dywanach często biegają włochaci, czworonożni przyjaciele. Priorytetem jest przede wszystkim skuteczność sprzątania, a nie wyścig z czasem. Jakie znaczenie ma czas, gdy sami nie musimy sprzątać?

iRobot Roomba 980 - konserwacja i eksploatacja urządzenia

Termin "robot sprzątający" brzmi jak coś co nas uwolni od odkurzania. To prawda. Niemniej nie jest to urządzenie bezobsługowe. A jego konserwacja to nie tylko okresowe opróżnianie pojemnika na kurz i zanieczyszczenia zebrane przez robota w trakcie pracy. Co jeszcze trzeba robić, by Roomba służyła nam naprawdę długo w dobrej kondycji?

iRobot-Roomba-980-20

Zasadniczo niemal wszystkie czynności konserwacyjne, które może wykonać użytkownik wymagają odwrócenia robota kółkami do góry. Widzimy wtedy charakterystyczną obrotową szczotkę boczną, moduł głowicy czyszczącej Aeroforce z charakterystycznymi gumowymi i pozbawionymi włosia obrotowymi wałkami czyszczącymi, a niżej czerwony pojemnik na brud również nazwany Aeroforce (to nazwa całego systemu sprzątającego wbudowane w topowe serie Roomba 800 i 900). Po tej stronie robota widoczne są również przezierniki wielu sensorów zainstalowanych w urządzeniu. Z oczywistych względów co jakiś czas dobrze jest zatroszczyć się o ich czystość.

iRobot-Roomba-980-21

Oprócz wysypywania kurzu z pojemnika Aeroforce co jakiś czas należy też oczyścić wałki z głowicy czyszczącej. Jest to operacja bardzo prosta. Zastosowanie gumowych wałków to rozwiązanie lepsze niż w przypadku wałków z włosiem (w tańszych modelach Roomby), głównie dlatego, że łatwiej jest usunąć nagromadzone np. włosy czy sierść zwierząt.

iRobot-Roomba-980-22

Na zdjęciu pojemnik na brud po odłączeniu. Pojemnik nie wygląda może szczególnie okazale, ale jest to największy zbiornik na zabrudzenia spośród wszystkich robotów odkurzających marki iRobot. Jego pojemność to 0,6 litra.

iRobot-Roomba-980-23

Wewnątrz pojemnika, za otwieraną klapka znajduje się filtr powietrza. W nomenklaturze producenta jest on nazwany HEPA, choć według specyfikacji umieszczonej na stronie irobot.pl (prowadzonej przez autoryzowanego polskiego dystrybutora - firmę DLF Sp. z o.o.) mamy do czynienia z filtrem typu EPA E11 (więcej informacji o filtrach HEPA i EPA ich skuteczności i właściwym nazewnictwie znajdziecie w naszym poradniku: Filtry w odkurzaczach - EPA, HEPA - o co w tym chodzi?)

iRobot-Roomba-980-24

Nie musimy się obawiać, że nie poradzimy sobie z czynnościami konserwacyjnymi. Dużą pomocą jest bardzo dokładny instruktaż wbudowany w aplikację iRobot Home. Co więcej aplikacja sama poinformuje kiedy powinniśmy zadbać np. o wyczyszczenie głowicy czyszczącej, kiedy przetrzeć sensory czy wykonać inne istotne dla jakości sprzątania i żywotności urządzenia działania.

iRobot Roomba 980 - pomiary testowe

Zacznijmy od głośności urządzenia. Roomba 980 jest urządzeniem dość głośnym jak na automatyczny odkurzacz. Jednak żeby być sprawiedliwym zmierzona przez nas wartość: 72 dB pozostaje w zakresie często spotykanym dla wielu standardowych odkurzaczy. Nad tymi ostatnimi Roomba ma jednak istotną przewagę. Jej właściciel nie musi stać nad nią i jej słuchać. Niemniej jeżeli planujemy drzemkę w pomieszczeniu, w którym sprząta Roomba 980 to lepiej zmieńmy plany lub pomieszczenie. 

Pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli głośności pracy automatycznego odkurzacza) dokonaliśmy za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika natężenia dźwięku Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Podczas pracy robota uzyskaliśmy maksymalną głośność (pomiar był dokonywany z odległości ok. 1 metra od samego urządzenia) na poziomie 72 dB. Jak na robota to dość głośno, ale jak na odkurzacz to wynik całkiem przyzwoity. Pamiętajmy też, że Roomba 980 znacznie intensywniej (i głośniej) odkurza dywany i wykładziny niż podłogi twarde, a wykonany przez nas pomiar pokazuje najwyższą głośność jaką uzyskaliśmy w trakcie testów.

Wbudowany w robota akumulator zawiera zapas energii, który wystarcza średnio na ok. 120 minut pracy na podłogach twardych i nieco ponad półtorej godziny na podłogach gdzie 50% stanowiły dywany lub wykładziny. Oczywiście prosimy pamiętać, że Roomba odkurza aż uzna dany obszar za uprzątnięty. Jeżeli nie starczy do tego pojedynczego naładowania - wraca do stacji dokującej i ładuje się ponownie, a następnie kontynuuje sprzątanie.

iRobot Roomba 980 - dane techniczne

 • typ: automatyczny odkurzacz - robot;
 • moc: średni pobór w trakcie ładowania: 28 W;
 • poziom hałasu: maksymalny zmierzony 72 dB;
 • typ filtra: filtr EPA E11;
 • regulacja mocy ssania: tak, regulacja automatyczna w zależności do typu czyszczonego podłoża (Carpet Boost) i stopnia zabrudzenia (Dirt Detect 2 gen.)
 • zasięg pracy: brak ograniczeń pod warunkiem dostępu do stacji ładującej ;
 • pojemność zasobnika na brud: 0,6 l;
 • klasa energetyczna: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa skuteczności odkurzania na dywanie: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa skuteczności odkurzania na podłodze twardej: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;
 • klasa reemisji kurzu: nie podawana dla odkurzaczy-robotów;

iRobot Roomba 980 - podsumowanie

Roboty to przyszłość. W przypadku tych, które ułatwiają nam doprowadzanie naszego mieszkania czy domu - jesteśmy tego pewni. Robot uwalniający nas od uciążliwej czynności, jaką jest odkurzanie, siłą rzeczy zyskuje naszą sympatię, a jeżeli jeszcze do tego robi to skutecznie - tak jak testowana przez nas Roomba 980 - to sprzęt naprawdę da się lubić. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i to niezależnie od tego, czy wykorzystamy do tego wbudowany w robota panel kontrolny czy aplikację mobilną. Niemniej zawsze należy pamiętać o ograniczeniach tego typu sprzętu. Robot odkurzy, ale nie przesunie/nie podniesie krzesła, nie przestawi mebla, nie odkurzy schodów. Testowany przez nas model Roomba 980 jest najdroższym odkurzaczem automatycznym marki iRobot dostępnym w Polsce, ale też - najlepszym.  

Waszym zdaniem

ewaburakiewicz199300

Cały czas się zastanawiam nad tym jaki sprzęt wybrać. Nie stać mnie na iRobota ale znalazłem kilka innych rozwiązań https://aniaradzi.pl/porady/urzadzanie-domu-_c/ np. sprzęt od Viledy, czy warto go wybrać?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.